“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” Bu sözü Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Haziran 1926’da kendisine İzmir’de düzenlenen suikast sonrasında yayımladığı genelgede söylemiştir. Bence, önemi, kelimelerin taşıdığı anlamlardan çok daha büyüktür çünkü bir millete olan inancı temsil etmektedir…

Bugün Atamız önderliğinde, yokluklar içinde kazanılan mucizenin adı olan Cumhuriyet’in 100. Yıl gururunu yaşamaktayız. Bundan sonra sahip olacaklarımız da dahil bugün sahibi olduğumuz her şeyi başta Ulu Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşları ile bu uğurda ölen binlerce şehidimize borçluyuz. Bence bizlerin ve bizden sonrakilerin omuzlarında ilelebet taşıyacağı bu borcu anlatan en güzel sözler de bağımsızlığımızın ulusal simgesi İstiklal Marşı’mızın şu dizlerinde geçer:

“Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı;

Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı”

“Ya istiklal ya ölüm” denilerek çıkılan bu varoluş mücadelesi, bağrında binlerce acı hikayeyi barındırmakla birlikte bir ulusun manda ve himayeyi kabul etmeyerek hayatlarını ortaya koydukları onurlu duruşlarının eseridir Türkiye Cumhuriyeti Devleti… Evet bir eserdir ve bu eser binlerce yıl sonra da dünya sahnesinde var olmalıdır. Bu varoluşu sağlayacak olanlar da Bizleriz… Bu bağlamda Cumhuriyetimizin 100. Yılını onurlandıran Türk denizcilik sektörümüzün her bir oluşumuna teşekkür ediyorum.

Deniz Ticaret Odamızda Cumhuriyetimizin 100. Yılı sebebiyle bir yıl boyunca değişik tarihlerde yapılacak çeşitli kutlama ve etkinlik programı çalışmaları devam ediyor. Bu amaçla yönetim kurulunda bir komite kuran Odamız, 29 Ekim Pazar günü İstanbul Valiliği koordinasyonunda yapılacak resmi kutlama ve etkinliklerde sektörümüzü temsilen katılacak. Ayrıca Odamız İstanbul’da bütün üyelerin ve denizcilik camiasının davet edileceği büyük bir organizasyon da planlıyor.

İstanbul Valiliği koordinasyonunda 29 Ekim 2023 Pazar günü düzenlenecek resmi törenin programı şöyle; sivil bahriyeyi İMEAK Deniz Ticaret Odası temsil edecek olup, aynı gün öğleden sonra Marmara’dan İstanbul Boğazı girişinde Deniz Kuvvetleri Gemileri öncülüğünde Kıyı Emniyeti, Deniz Polisi, Liman Başkanlıkları, Sahil Güvenlik ve Sivil Bahriyeyi temsilen de Deniz Ticaret Odası Üyelerinin deniz turizmi araçları, günübirlik gezinti tekneleri, ticari yatlar vb., yolcu motorları, balıkçı gemilerinin korteje katılımı ile Boğaz geçişi yapılacak.

29 Ekim’de yapılacak kutlamalar kapsamında İstanbul Boğazı hem uluslararası hem de ulusal gemi geçişlerine kapatılacak. Kortej geçişi ve fener alayı ardından 20:23’te Dolmabahçe önünde yapılacak kortej geçişiyle de kutlamalar son bulacak.

Yazmadan geçmek istemem çünkü ülkemizin en önemli tarihçilerinden biri olan İlber Ortaylı, KOSDER’in 100. Yıl etkinliklerinde yer alıyor. 22 Ekim Pazar günü Rahmi Koç Müzesinde “Kurtuluş’tan Kuruluş’a söyleşisinde İlber Ortaylı hocamızı denizciler keyifle dinledi.

Son olarak bir denizci ruhuyla anmaktan onur duyduğum 7 kahraman Türk denizcisini yazıyorum:

·        II Çarkçı Üsküdarlı Osman Efendi

·        III Çarkçı Trabzonlu Hikmet Efendi

·        Güverte lostromosu Üsküdarlı Ali Reis  

·        Serdümen Trabzonlu Rıfat Reis

·        Güverte tayfası iken serdümenlik ve kaptanlık yapan İstiklal Savaşımızın ilk ve tek deniz şehidi Rizeli Recep Kahya

·        Ateşçi Göreleli Yusuf

·        Kamarot Erzincanlı Salih

Bu isimler, Milli Mücadele’mizin gizli kahramanı Alemdar’ı hayatlarını ortaya koyarak İstanbul’dan Ereğli’ye kaçıran 7 aziz denizcimiz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun…

Kalın Sağlıcakla…