Yunanistan dünya denizcilik sektörünü layıkıyla ağırladı. Çok profesyonel bir organizasyondu ve bu profesyonelliğini de rekor katılımcı sayısıyla gözler önüne serdi. Bizim de not defterimize eklememiz ve çıkarmamız gereken dersler var diye düşünüyorum. Bu kısma da ara ara yazımda değineceğim…

7Deniz Haber olarak biz de yurt dışı organizasyonlar için özel olarak hazırladığımız Türk Marinews Gazetemizle, 3-7 Haziran’da Posidonia 2024’te yerimizi aldık. Ufak bir parantez açıp diyorum ki, biraz dinlendikten ve 7Deniz Dergimizi kıymetli okurlarımızla buluşturduktan sonra, 20-21 Haziran’da Azerbaycan’da düzenlenecek Bakü Shipping Dinner’da, medya partneri olarak yerimizi alacağız. Buradaki izlenimlerimi de döndüğüm zaman sizlerle paylaşmaktan keyif duyacağım…

Gelelim Posidonia 2024’e

Posidonia 2024’ün açılışını Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis yaptı. Yunanistan Denizcilik İşleri ve Ada Politikaları Bakanlığı, Yunanistan Deniz Ticaret Odası, Yunanistan Armatörler Birliği himayesi, Yunanistan Denizcilik İşbirliği Komitesi ve Pire Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen fuarda sektörün önde gelen liderleri ve dünya denizcilik sektörü, denizciliğin geleceğini şekillendiren kritik konuları ele aldılar. 82 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcı ve 35 binden fazla ziyaretçi ağırlayan Posidonia’nın çok başarılı bir organizasyon olduğu kanaatindeyim. Fuar alanında 4 holde sergilenen yenilikler, çeşitli konferanslar ve seminerler sırasında paylaşılan bilgiler sektör için son derece ilham vericiydi. Türkiye’den de gerek ziyaretçi gerekse de katılımcı olarak bir önceki fuara kıyasla çok daha fazla talep olduğu ortadaydı.

Kıyas demişken insan ister istemez bizim fuarlarımızla bir karşılaştırma yapıyor. Yapmadım dersem yalan olur… Gücenecek, belki de bana kızacaksınız ama bir tane dansöz oynatan, halay çeken ya da hadi yöresel olsun sirtaki yapan veyahut tekno müzik eşliğinde clubber takılan kaç kişi gördüm? Hiç! Tabii ben görmemişte olabilirim. Şayet gören varsa da bilmek isterim…

Biz iş değil biraz daha eğlence toplumuyuz. Bunu kabul ediyorum. Bu yüzden hiç eğlenmeyelim de demiyorum. Şüphesiz kendi kültürümüz ve eğlence tarzımızla güzel vakitler de geçirebiliriz ancak bu demek değil ki fuar, organizasyon ya da etkinliklerimizde vur patlasın çal oynasın için var olacağız. Yanlış olan bu! Amacımızın dışına çıkıyor ve ne için veya neden orada olduğumuzu unutuyoruz. Bu kafadan ayrılmadıkça da bir Posidonia kalitesinde bir organizasyon gerçekleştirmemiz mümkün görünmüyor. Bu konuda çok yazmak istemiyorum çünkü linç yediğim mevzulardan biri haline geldi…

Posidonia 2022 Opening Ceremony 060622

Miçotakis: Yunan denizcilik sektörünün vereceği her mücadelede yanınızdayım

Miçotakis açılış konuşmasında şunları söyledi: “Liderlik ettiğiniz alanın, deniz taşımacılığının geleceğini belirleyecek değişikliklerle karşı karşıya olduğuna şüphe yok. Yeşil dönüşümden güvenli limanlara, Yunan tersanelerinin gençleştirilmesinden işgücümüzün gelişmelerin gerektirdiği becerilerle donatılmasına kadar Yunan denizcilik sektörünün ülkemizi merkez alan bu değer zincirini geliştirmek için vereceği her mücadelede yanınızda olacağımı bilmenizi isterim.

Avrupa'nın stratejik özerklik kavramını tanımlamaya çalıştığı bir dönemde, denizciliğin, Avrupa denizciliğinin ve Avrupa denizciliği içinde en önemli gücü oluşturan Yunan denizciliğinin bu stratejik özerklikte çok önemli bir rol oynayacağını anlamasının zamanı gelmiştir."

Bu konuşma üzerine çok fazla bir yorum yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Her zaman söylediklerimizi bir kere daha söylesek kafi. Hükümetiyle, sektörüyle, basınıyla bir arada olunduğunda kazanan herkes oluyor. Yunan denizcilerinin yaptığı tek şey de bu! Bir’ler, yek vücut hareket ediyorlar, geleceği düşünüyorlar ve şüphesiz bugünden hareket ediyorlar. “Öyle sadece sosyal medya üzerinde story’lerle duyularını yapmıyorlar. “Darısı tüm sektörleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne inşallah!

Türkiye – Yunanistan arasındaki iş birliği imkanları değerlendirildi

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve DTO heyeti de Posidonia 2024 Uluslararası Denizcilik Fuarı’nı ziyaret ve bölgede önemli sektörel temaslarda bulunmak üzere Atina’da bulunuyorlardı. Fuar kapsamında bir dizi ziyarette bulunan DTO heyeti daha sonra Yunan Armatörler Birliği’ni de ziyaret etti. Burada Armatörler Birliği Başkanı Melina Travlos ile bir araya gelen Oda Heyeti, iki ülke arasındaki sektörel iş birliği imkânlarını ve sektördeki gelişmeleri değerlendirdiler.

Fuarın ikinci gününün akşamında İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından Türk katılımcı ve ziyaretçilere verilen resepsiyona yoğun bir katılım oldu. Resepsiyon sonrası İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran 7 Deniz'e yaptığı açıklamada "Fuar hem üyelerimiz hem Yunanlar için fikir alışverişinde bulunma, tanışma, belki potansiyel yeni iş birlikleri için güzel bir imkan olacaktır" dedi.

Bize de ilham kaynağı olan bir ortam

İki yılda bir yapılan Posidonia Denizcilik Fuarı’nın ilk defa 1969’da düzenlendiğini ifade eden Kıran sözlerine şöyle devam etti: “Yunan bir beyefendiyle konuşurken ‘İlk defasında böyle bir fuar yapacağız ama nasıl olacak dedik, ama buralara geldi’ dedi. Bizim de alacağımız bir ders var. Hiçbir şey ilk doğduğu andan itibaren ileri seviyede olmuyor ama değer verilir, ihtimam gösterilir, çalışılırsa çok farklı boyutlara gidebiliyor. Türk firmalarının katılımı çok yoğun. Alt firmalarla birlikte 70’e yakın Türk firmasının katılımı var. Bize de ilham kaynağı olan bir ortam.”