Sanal oyunlar, gerçek tehlikeler…

 

Geride bıraktığımız sene içerisindeki yazılarımdan birinde yeni nesil yerden kumanda edilebilen, insansız hava araçlarının “Drone” gemiler için tehdit oluşturabileceğini, önde gelen küresel, büyük bir denizcilik şirketinin isteği üzerine Amerikan Sahil Güvenlik kurumu ile yaptığım toplantılar sonrasında Amerika’da dahi bu konuda kanunda açıklar olduğundan bahsetmiştim. Bu yıl içerisinde Türkiye bu konuya önem verdi ve birtakım kanunları hayata geçirdi.

 

Bu kanunların denizcilik sektöründe incelenip gemilerin güvenlik manuellerinin güncellenmesi gerektiği, bir kaza veya saldırı olmadan önce bir kez daha önemle tekrarlıyorum. Kilolarca ağırlık taşıyabilen bu hava araçlarının güvenli şekilde indirilmesi veya tehlike arz eden hava araçlarının bertaraf edilme yöntemleri acil bir şekilde araştırılmalı ve uygulamaya geçirilmelidir. Gelecek zamanın savaşları daha acımasız olacak Bu gözle görülebilen tehlikenin dışında, bir de görünmeyen tehlikeler artık hayatımızda mevcut. Dünya tarihinde savaşlar, yakın tarihe kadar orduların göğüs göğüsse çatışmaları şeklinde cereyan etmişti.

 

Yaşadığımız dünyada savaşları legal ülkeler, illegal ve hatta legal örgütler üzerinden maşalar kullanarak, kendilerini ve isimlerini hiç yıpratmadan yürütmekteler. Gelecek zamanın savaşları ise daha acıması bir hal alacak ve ülkeleri kendi insanları ile vurmaya başlayacaklar. Toplu halde, anlık kontrol ile hareket ettirilecek bu insan toplulukları kendi ülkeleri içerisinde dışarıdan kontrol edilerek, dilendiği şekilde yönlendirilecekler. Masumane oyunlar tehlikenin kaynağı “Pokemon go”  türü masumane oyunlar tam da bu tehlikenin kaynağını teşkil etmekte.

 

Daha önce Farmville veya savaş oyunları modüllerinde kullanıma sunulan oyun çeşidi şuanda Pokemon go kullanımı ile beyin kontrol sisteminin son halini almış durumda. Bu masum görünümlü, şirin oyun ile insanların zihni kontrolünün yapılma testlerinin ilk aşamasını yaşıyoruz sadece. Yakın zamanda Çin, bu oyunun ülkede oynanmasını yasakladı. Sebep olarak, casusluk faaliyetlerinde kullanılmasını gösterdi. Casusluk bu tür oyunların üretilmesindeki amaçlardan sadece bir tanesi. Pokemon go oyununun ilk çıkış aşamasında, tüm televizyonlarda, gazetelerde, sosyal medyada, insanlarımıza pompalanması, daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak içinde. Şuanda neredeyse çevremizdeki herkesin çocukları tarafından bu oyunlar oynanmakta.

 

Zihninizde tehlikenin boyutlarını anlayabilmeniz için bu oyunun ilk çıktığı zamanlarda yaşanan bazı olayları sizlere aktarmak istiyorum. Amerika’da ulusal bir TV kanalında diğer stüdyodan canlı yayın yapılıyor olduğunun farkına varamayacak derecede hipnoz olmuş şekilde ve Pokemon avlamak için kameranın önünden elinde telefonu ile gözlerini dahi kırpmadan canlı yayın kameralarının önünden kendisinin yönlendirildiği yönde ilerledi! Bu olayı, canlı olarak tüm Amerika şaşkınlıkla izledi. Daha sonra bu olay birçok haber kanalında sadece komik bir an olarak aksettirildi. Amerika’da birçok kullanıcı Pokemon avlamaları için gece geç saatlerde gönderildikleri suç oranı yüksek bir mahallede saldırıya, hatta cinayete maruz kaldılar! Yerel polis daha sonra açıklama yaparak, oyun kullanıcılarından tehlikeli sokaklarda geç saatlerde bulunmamalarını istedi.

 

Ancak bu çağrı etkili olmadı. Evlerinin arka bahçesine komşu olan parkta Pokemon avlayan insanların gece gündüz kargaşa yaratmalarından dolayı mahalle sakinleri polise başvurdu! Polis 24 saat izleme yapması gerektiğinden bu konuda yetersiz kaldığını açıkladı. En son vereceğim örnek ise gözlerinizi en çok açacak olan bence. Bu hafta sonu beraber yemek yediğim bir arkadaşım, oğlunun ve aynı yaştaki arkadaşının başına gelen olayı anlattı bana. Bu iki genç yakınlarındaki bir polis merkezine izinsiz, nereye girdiklerinin farkında olmadan ancak polis tarından uyarılmalarından sonra dahi ısrarla girdikleri için gözaltına alınmışlardı! Polis merkezine girmelerinin çevremde yaşadığım çevremizdeki tanıdığımız insanların dahi zihninin anlık olarak etki altına alınabildiğinin en etkileyici ve ürkütücü örneği idi benim için de. İnsanlar oyun aracılıyla kendilerine verilen komutları almakta, istenilen yere gitmekte, o bölgeden fotoğraf göndermekteler.

 

Bu tehlike zihnin kontrol oyununun ilk ayağı sadece. Pokemon go oyun kurgucuları oyunun sonraki aşamasında oyunu oynayanların ellerindeki Pokemonları savaştıracaklarını söylediler! Bu adıma geçirildiğinde yaşanacak olayları eminim zihninizde canlandırabiliyorsunuzdur. Oyunların zihin kontrol seviyesi çok yüksek Milyonlara ulaşan bu tür oyunlar sayesinde zihinlerimiz şizofren hale getirecek ve yakın gelecekte casusluk yapabilecek, iç karışıklıklar çıkartabilecek, iş savaş başlatabilecek, suikastlar yaptırabilecek.  Milyonların aynı anda oyun merkezinden aldığı komutla, sistemin düşman gösterdiği yerler, insanlar imha edebilecek.

 

Oyunların zihin kontrol seviyesi o kadar yüksek ki kendi evladınızdan dahi şiddet ve saldırı görme ihtimali mevcut hale getirebilir! Bazılarımız “Ülkemizde zaten bu tip işler (iç ayaklanma, terör, suikastlar, savaş girişimleri casusluk), legal ve illegal örgütler, gazeteciler, dernekler tarafından yapılmakta buna ne gerek var diyecekler”. Halihazırdaki sistem çok uzun süreli altyapı çalışması gerektiren, masraflı ve sonunda deşifre olması kaçınılmaz bir çalışma. Bu bahsettiğimiz sistem ise anlık değişebilecek ve yönlendirilebilecek her an kullanımı hazır, maliyetsiz bir çalışma şeklidir. Oyunların masumane taraflarından bakanların “Bu kadarı da çok fazla kurgu” diyeceğini biliyorum. Amerika’da okullara yapılan silahlı saldırıların tamamında saldırganların silahlı savaş oyunları oynadığını mahkeme ifadelerinden belirtmiş olması gerçeği bu gerçek tehlikeyi algılamamıza yetiyor maalesef! Kendimizin, çocuklarımızın ve de ülkemizin güvenliği için bu tür zihin kontrol oyunlarının oynanmadan önce dikkatle incelenmesini tavsiye ediyorum. Sağlıklı bir zihin, güvenli yarınlar diliyorum.

 

Kubilay Ulucan GAC Shipping (USA) Yönetici