Hepimiz ‘Test’ten geçiyoruz

Koronavirüs salgınının bir kısmımızı evlere kapattığı; bir kısmımızı ise daha fazla çalışmaya zorladığı bugünlerde, semptomları olan olmayan herkes aslında bir testten geçiyor. Testin adı ne kadar uyuma açıksın?

 

Nasıl bir değişiklikten bahsettiğimiz ise malum, teknolojik güncellemeler.

 

Bir saniyeliğine tüm bu yaşananların bundan çok değil 15-20 sene öncesinde yaşandığını düşünelim. Ellerimizde akıllı telefonların olmadığını, internet bağlantılarının bu denli hızlı olmadığını, yurtdışıyla bağlantıların bu kadar hızlı yapılamadığını ve haberlerin yayılma hızının günler aldığını. İşte o zaman; tüm sektörler çalkantıya girecek ve kişiler, internet aracılığıyla sosyalleşmeyeceğinden psikolojik sarsılmalarda beraberinde gelecekti.

 

Gelelim bizim sektörümüze, her ne kadar denizcilik sektörü dışarıdan bakıldığında çok gelişmiş olarak görünse de aslında hala geçmiş hukuk ve ticari kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak yürütüldüğünden, bu tarz yenilikçi olaylarda hemen çalkalanacak fakat denizin verdiği o rahat kalıba girme özelliği nedeniyle de şekil değiştirerek yoluna devam edecektir. Bu sektör, tarihler boyu ayakta kalabilmesini de bu özelliğine borçludur.

 

Bu doğrultuda, salgınının beraberinde birçok yeniliği beraberinde getireceğine inanıyoruz. Örneğin, konşimento ve diğer yük belgelerinin elektronik olarak düzenlenerek gönderilmesi, e-belgelerin imzalanabilmesi için gemilerde mühür yerine elektronik imza kullanımına geçilmesi, sigorta poliçelerinin ve sigortacılar tarafından verilen teminat mektuplarının ıslak imzaya tabii olmaksızın kabul edilmesi vb. Kısacası, sektörümüzü yavaşlatan, durağanlaştıran tüm bu ve buna benzer ilkel uygulamaların geride bırakılıp teknolojinin yararlarından faydalanılarak ilerleme kaydedilmesi gerektiğine inanıyorum.

 

Özellikle yüksek karar mercilerinin kolay ulaşılabilir olduğu bu zamanları iyi değerlendirmeli ve tabiri caizse eteklerimizdeki tüm taşlarımızı dökerek üretmek/geliştirmek istediğimiz fikirleri önlerine sunarak erişilebilirliklerini sağlamalıyız. Böylece testi geçmekle de kalmaz rüzgârı da arkamıza alarak hızla gelişme kaydedebiliriz.

 

Bu açıdan bakıldığında, yaşanan bu beklenmedik salgının olumlu etkilerinin de olduğunu ve olacağını göz ardı etmemeliyiz.

 

Bu teste hepimiz dahiliz ya değişip gelişme kaydedeceğiz ya da değişime ayak uyduramayıp elenerek yok olacağız.

 

Hepimizin de bildiği gibi durgun denizler, yetenekli denizciler yetiştirmez…

Çıdam Yıldırım