Gemi Kurtarma Operasyonları ve Kriz Yönetimi

Bilgiye ulaşmak için onu aramak gerekir. Bulduğumuz bilgiyi ise yaşadıklarımız ile sentezlemek ve diğer insanlar ile paylaşmak yeni bilgiler türetir.

 

Denizciliğin gölge sahnesinde yer alan Romörkör/Yedekleme/Gemi Kurtarma sektörleri içerisinde yer alan tüm nicel konular hakkında bilgilere ulaşmak için senelerdir emek vermeye çalışıyorum.

 

Ulaştığım bilgileri, yaşadıklarım ile sentezleyerek tekrar gelecek nesiller ile paylaşmak en büyük dileğim ancak ülkemizde bu sektörler hakkında bilgiye ulaşmanın çok zor olduğunu belirtmeliyim.

 

Sektör içerisinde sorgulayan bir insan olarak merak ettiğim konular hakkında herhangi bir yazılı kaynak ihtiyacım da, ya bulamıyorum veya yabancı kaynaklardan yararlanmak zorunda kalıyorum.

 

İşte tam bu noktada Yüksek Denizcilik Okulu 1981 Mezunu Kaptan Ömer Asmalı’nın yazdığı ve yeni yayınlanan Kitabı “Gemi Kurtarma Operasyonları ve Kriz Yönetimi” kitabından bahsetmek istiyorum.

 

1986 yılından 2003 senesine kadar Kurtarma romörkörlerinde çalışmış ve yaşadıkları ile büyük tecrübeler edinmiş. Sonrasında Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumu, Kurtarma Başuzmanlığı , Romörkaj Başenspektörlüğü görevlerinde bulunmuş. Eğitimler vermiş , edindiği bilgileri tecrübeleri ile sentezlemiş ve çok yararlı bir kitap haline dönüştürmüş.

 

Her Denizcilik şirketinin Kütüphanesinde kesinlikle bulunması gereken , Denizcilik okulların da Ders kitabı olarak gelecek nesillerimizin eğitiminde kullanılmasının çok yararlı olduğunu düşündüğüm bu değerli kitabı kesinlikle edinmeli, okumalı ve okutmalıyız diye düşünüyorum.

 

İçerisinde Deniz Kazaları, Gemi İnşaa Temel Bilgileri ,Gemi Kurtarma Faaliyetleri , Arama Kurtarma Faaliyetleri , Batık Çıkartma , Yedekleme(Çeki) Operasyonları , Çevre ve Deniz Kirliliği , Risk yönetimleri, Kurtarma Hukuku, Sigorta, Medya İlişkileri ve Kaptan ömer Asmalının anılarından gelen tecrübelerini paylaştığı bu özel kitap niş sektörümüz için çok önemli bir eksikliği dolduracaktır.

 

Hepimiz her bir birey olarak çok özeliz. Ulaştığımız bilgileri ve yaşadığımız tecrübeleri paylaştıkça büyütebiliriz.

 

Daha çok Araştıralım,Okuyalım,Yazalım...