Aziz Yıldırım'ın Dearsan Shipyard şirketi Nijerya Deniz Kuvvetleri için bir adet karakol gemisi üretti. 

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi projeleri kapsamında birçok şirket gördük. Bunların çoğunluğunu hava ve kara savunmasına yönelik şirketler oluştursa da deniz savunmasına yönelik işler yapan çok başarılı şirketler de var.

Nijerya Deniz Kuvvetleri’ne 2 adet karakol gemisi ihraç etmeyi başaran Aziz Yıldırım’ın Dearsan Shipyard şirketi de bunların arasında.

İstanbul Tuzla’da tersaneleri olan ve orada müşterilerine hizmet veren Dearsan Shipyard şirketi Nijerya Deniz Kuvvetleri için bir adet karakol gemisi üretti. Basına yansıyan bu ihracat ile öğrenilen Aziz Yıldırım ortaklığı birçok kişinin dikkatini çekti. Nijerya Deniz Kuvvetleri için üretilen Dearsan Açık Deniz Karakol Botu OPV 76 kendi sınıfı içerisinde üst düzey özelliklere sahip.

Nijerya Deniz Kuvvetleri, açık denizlerde karakol hizmeti almak için toplamda 2 adet OPV 76 satın aldı. 43 kişilik mürettebata hizmet verebilen gemi kıyı ve personel emniyeti için de birçok silah sistemine sahip. OPV 76 gözetleme, keşif, su harbi gibi birçok göreve hizmet verebilecek şekilde tasarlandı.

Konteyner gemisi teslimatları geçen yılın rekorunu kırdı Konteyner gemisi teslimatları geçen yılın rekorunu kırdı

Dearsan Açık Deniz Karakol Botu OPV 76 teknik özellikleri Tam Boy : 76.80 m Genişlik : 11.00 m Draft : 2.90 m Maksimum Hız : 28 kts Tam Yüklü Deplasman : 1200 t Seyir Siası : 3000 deniz mili Personel Sayısı : 43 kişi Tekne Malzemesi : Çelik Üst Yapı Malzemesi : Sealium Klas : Türk Loydu Silah sistemleri

1 x 76 mm Leonardo Baş Top Sistemi 1 x 40 mm Leonardo Top Sistemi 2 x 12.7 mm Uzaktan Komutalı Stabilize Makineli Tüfek Sistemi 2 x 12.7 mm Manuel Makineli Tüfek Sistemi 2 x 2 SAM SIMBAD-RC Hava Savunma Sistemi

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi