Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Avrupa Birliği (AB) Ulaştırma Komiseri Adina Valean ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Türkiye olmadan bir orta koridordan bahsedilemez. Bu çalışmalarda alınacak yatırım kararlarının Türkiye’yi kapsayacak şekilde güncellenmesi gerektiği aşikardır” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Küresel Geçit Forumu'na katılmak üzere geldiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de temaslarda bulunuyor. Bakan Uraloğlu, ikili görüşmeleri çerçevesinde AB Ulaştırma Komiseri Adina Valean ile bir araya geldi. Uraloğlu, Türkiye ile AB nezdinde iş birliklerinin ele alındığı görüşmede Türkiye'nin uluslararası ulaşım koridorları üzerindeki önemine vurgu yaptı. Uraloğlu ayrıca, 30 Haziran’da yayınlanan Avrupa ile Orta Asya arasındaki sürdürülebilir ulaştırma bağlantılarına ilişkin çalışmaya değindi. Uraloğlu, orta koridor odaklı bu raporda AB ile Orta Asya arasındaki sürdürülebilir ulaşım bağlantıları ve yatırım fırsatlarının tanımlandığını, 33 öncelikli yatırım ihtiyacının belirlendiğini, raporun demiryolu, karayolu ve limanların modernizasyonunu kapsadığını ifade ederek, raporda Türkiye’nin yer almadığını hatırlattı. Uraloğlu, AB Ulaştırma Komiseri Valean’e, “Takdir edersiniz ki Türkiye olmadan bir orta koridordan bahsedilemez. Bu çalışmalarda alınacak yatırım kararlarının Türkiye’yi kapsayacak şekilde güncellenmesi gerektiği aşikardır” dedi.

Liman bağlantılı kombine taşımacılık 12,3 milyon tona ulaştı Liman bağlantılı kombine taşımacılık 12,3 milyon tona ulaştı

Uraloğlu, ayrıca Türkiye’nin ulaştırma alanında AB müktesebatıyla uyumlu en yüksek standart ve kuralları uygulama çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

'Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu yeniden gözden geçirilmeli'

Görüşmelerde ulaştırma ile ilgili olmayan diğer konular nedeniyle askıya alınan Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu’nun yaşanan son gelişmeler ve AB ile Türkiye ilişkileri göz önüne alındığında yeniden gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca yük taşımacılığının önündeki engellerin kaldırılması ve karayolu kotaları sorununun çözülmesi gerektiği de ele alınan konular arasında yer aldı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi