Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 18:05
 
Baltık Kuru Yük Endeksi’nde düzeltme ve denge dönemi başlıyor
Dünya denizcilik sektörünün önemli ekonomik göstergelerinden biri olan Baltık Kuru Yük Endeksi yaklaşık iki aylık aralıksız yükselişinin ardından dengeli bir seyir izlemeye başladı.
Sektörden Haberi
Baltık Kuru Yük Endeksi’nde  düzeltme ve denge dönemi başlıyor

Dünya denizcilik sektörünün en önemli göstergelerinden biri olan biri olan Baltık Kuru Yük Endeksinde, 13 Mayıs’tan itibaren başlayan hızlı yükselişinin ardından önümüzdeki günlerde dinlenme süreci bekleniyor.

 

13 Mayıs’ta 393’ten başlayarak 7 Temmuz’da 1949’a kadar yükselen Baltık Kuru Yük Endeksinin başta capesize ileri vadeli kontratlarında düşüşlerin başlamasıyla önümüzdeki günlerde bir düzelme ve dinlenme dönemine gireceğini belirten Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Semih Dinçel, “Bu düzeltmenin olması piyasaların dengesi açısından sağlıklıdır. Aşağıdaki tablodan görüleceği gibi Capesize’lardaki aşırı yükselişin önüne bu ölçü yüklerin Kamsarmax ve Panamax’lara bölünmesiyle geçilebilir" dedi.

 

 

Navlun piyasalarına ilişkin 7Deniz Dergisi’ne değendirmede bulunan Dinçel, Capesizelardaki yükselişin o tonaja ait satış fiyatlarını da yüzde 15'lerde arttırdığını dile getirdi.

 

‘Aşırı rekabetten vazgeçilmeli’

 

Dinçel, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Koster tonajında toparlanmayı 20 Temmuz’dan sonra beklenmekle birlikte bu artışın gerçekleşmesi için bazı armatörlerimizin aşırı rekabetinden vazgeçmesi gerekiyor. Lütfen sefer giderlerininizin üzerine çok az bir marj koyup gemilerinizi operasyon giderlerinin altında çalıştırmayınız. Büyük tonajdaki toparlanmanın, koster ve nehir tonajının navlunlarını  arttırmada pozitif bir algı olarak yük sahiplerininin önüne konması gerekiyor. Aksi takdirde giderlerin altında çalışan gemi işletmelerinin başına geciken personel maaşları, ertelenen bakımlar ve ödenemeyen yakıt faturaları nedeniyle gemilerini tamamen kaybetmeye gidebilecek istenmeyen sonuçlar doğabilir." 

 

 

7DENİZ - ÖZEL 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Baltık, Kuru, Yük, Endeksi’nde, , düzeltme, ve, denge, dönemi, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı