IMO Genel Sekreteri Arsenio Dominguez, IMO Hukuk Komitesi toplantısının açılışında konuştu. 

Deniz Ticaret Odası heyeti TOBB 80. Genel Kurulu'na katıldı Deniz Ticaret Odası heyeti TOBB 80. Genel Kurulu'na katıldı

Dominguez, son zamanlarda yaşanan üzücü olayların özellikle endişe verici bir jeopolitik bağlamda gerçekleştiğini ve denizcilerin güvenliği ve refahının son derece önemli olduğunu söyledi.

Kasım 2023'te Husiler tarafından ele geçirilen Galaxy Leader adlı geminin mürettebatının derhal serbest bırakılması çağrısını yineledi. Denizcilik sektörünün BM Genel Sekreterine gönderdiği son mektuba dikkat çeken Dominguez, nisan ayı başında İranlı yetkililer tarafından el konulan konteyner gemisi MSC Aries ve mürettebatının serbest bırakılması için yapılan çağrılara destek verdi.

Dominguez, BM ve diğer paydaşlarla görüşmeleri sürdürerek sürekli bir çözüm arayışı içinde olduğunu söyledi.

Dominguez, "Bu olaylardan etkilenen denizcilerin durumu unutulmamalıdır ve onların sevdiklerine ve geçim kaynaklarına güvenli bir şekilde dönmelerini sağlamak için mümkün olan her yolu takip etmek bizim görevimizdir. Uluslararası deniz taşımacılığı hedef alınmamalı ve jeopolitik krizlerde baskı aracı olarak kullanılmamalıdır. Sizleri normale dönme çabalarınızı sürdürmeye, gemilerin ve denizcilerin tehdit ve kesinti olmaksızın işlerini yapmaya devam etmelerini sağlamaya çağırıyorum" dedi.

Dominguez, suç işlediğinden şüphelenilen denizcilerin gözaltına alınması konusunda, denizcilere yönelik haksız muamele vakalarının üzücü bir şekilde arttığını söyledi. IMO Genel Sekreteri, "Bu durum ticari denizciliğin gelecekteki sürdürülebilirliği için bir tehdit oluşturmaktadır. Denizcilerin moralini ve nitelikli gençlerin denizcilik mesleğine kazandırılmasını olumsuz yönde etkilemektedir" diye konuştu.

Hukuk Komitesi, alıkonulan denizcilere adil muamele yapılmasına ilişkin kılavuz ilkelere son şeklini verecek ve bu ilkeler bir IMO-ILO çalışma grubu tarafından değerlendirilip geliştirilecek.

IMO Hukuk Komitesi'nin 111. toplantısı (LEG 111) 22 Nisan'da başladı ve 26 Nisan 2024 tarihine kadar devam edecek.

Editör: Haber Merkezi