Danimarkalı deniz taşımacılığı devi A.P. Moller-Maersk'in bir parçası olan Maersk Training ve Green Marine denizcilere eğitim vermek için iş birliği yapma kararı aldılar. 

Yapılan açıklamaya göre işbirliği, başlangıçta metanole odaklanarak sürdürülebilir denizcilik yakıtlarına geçiş için eğitim çözümlerinin “lider sağlayıcısı” olmayı hedefliyor.

Maersk Training Simülasyon Bölümü Başkanı Jan Tore Knutsen, “Denizcilik sektöründe karbonsuzlaştırmanın aciliyeti yadsınamaz. Green Marine ile yaptığımız bu ortaklık, onların metanol operasyonlarındaki benzersiz uzmanlıklarından yararlanmamızı ve bunu kapsamlı eğitim deneyimimizle birleştirerek denizcileri çevreci geçiş sürecinde ihtiyaç duyacakları becerilerle donatmamızı sağlıyor" dedi.

Denizcilik sektörü daha katı çevre düzenlemelerini karşılamak ve iddialı karbonsuzlaştırma hedeflerine ulaşmak için çabaladıkça alternatif yakıt eğitimine olan talep de hızla artıyor.

Green Marine, metanolle çalışan gemilerin işletilmesinde on yılı aşkın bir süredir edindiği pratik deneyimle, bu artan ihtiyacı karşılamak için kendini ideal hale getiriyor.

Green Marine Group'un Kurucusu ve CEO'su Morten Jacobsen, “Denizcilik eğitiminde tanınmış bir lider olan Maersk Training ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Jacobsen, “Uzmanlığımızı birleştirerek, uyumluluğun ötesine geçen ve denizcileri metanolle çalışan gemileri güvenli ve verimli bir şekilde çalıştıracak bilgi ve becerilerle donatan kapsamlı bir eğitim müfredatı oluşturabiliriz" diye konuştu.

Green Marine tarafından desteklenen Maersk Training, teknik eğitim, güvenlik prosedürleri ve enerji tasarruflu operasyonlar için en iyi uygulamaları kapsayan kapsamlı bir eğitim portföyü sunacak. Eğitim, sürükleyici simülasyonlar, çevrimiçi modüller ve eğitmen liderliğindeki kurslar da dahil olmak üzere çeşitli formatlarda verilecek ve tüm deneyim seviyelerindeki denizciler için erişilebilirlik sağlanacak.

Bu ortaklık, Green Marine'i, üretim ve yakıt ikmalinden gemi operasyonlarına kadar tüm metanol değer zinciri boyunca eğitim için tek durak noktası haline getiriyor. İkiliye göre bu sayede denizcilik şirketleri yeşil dönüşüme güvenle ayak uydurabilecek ve daha sürdürülebilir bir denizcilik geleceğine katkıda bulunabilecek.

Geçtiğimiz yıl DNV tarafından yapılan bir araştırmaya göre, denizcilerin %81'i gelecekte gemilerde kullanılması beklenen ileri teknolojileri etkin bir şekilde kullanabilmek için kısmen ya da tamamen eğitime ihtiyaç duyduklarını ifade etmişti.

Marinada yangın: 22 tekne küle döndü Marinada yangın: 22 tekne küle döndü

Ayrıca, katılımcıların %75'inden fazlası sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), bataryalar veya sentetik yakıtlar gibi yeni yakıt türleri konusunda eğitime ihtiyaç duyduklarını belirtmişti. Amonyak, hidrojen ve metanol gibi gelişmekte olan yakıtlar konusunda eğitim talebi daha da artarak anket katılımcıları arasında %87'ye ulaştı.

Editör: Haber Merkezi