Muhammer Arslantürk: Kılavuzluk Kanunu'nun olmaması büyük eksiklik Muhammer Arslantürk: Kılavuzluk Kanunu'nun olmaması büyük eksiklik

Yılbaşından bu yana konteyner değerleri neredeyse tüm sektörlerde ve yaş kategorilerinde önemli ölçüde arttı. Uzun bir düşüş döneminin ardından, 2022'nin ilk çeyreğinin sonunda konteyner patlaması sırasında rekor bir zirveye ulaştıktan sonra bu sektör için değerler istikrarlı bir şekilde düştü. Ancak, Ocak 2024'ten bu yana, değerler ters yöne döndü ve daha yaşlı gemiler en fazla gücü gösterdi. 20 yaşındaki 1.750 TEU'luk Handy Konteynerlerin değerleri yeni yıldan bu yana %43'e varan bir artışla 6,99 milyon USD'den 8,6 milyon USD'ye yükseldi.

Değerlerdeki artış, yılın başından bu yana yükselen kazançlarla desteklendi. Örneğin, Handysize sektöründe bir yıllık kazançlar %39,4 oranında artarak 1 Ocak 2024'te 9.280 USD/Gün iken bugün 12.940 USD/Gün'e ulaştı.

Veson Nautical’ın kıdemli içerik analisti Rebecca Galanopoulos Jones’un analizine göre bu büyük ölçüde Kızıldeniz'de devam eden aksaklıktan kaynaklandı. Ümit Burnu'nun etrafından dolaşan gemiler daha uzun mesafeler kat ederek mevcut gemileri azaltıyor ve dolayısıyla fiyatları yükseltiyor. VesselsValue ticaret verilerine göre, Ümit Burnu çevresinden geçen konteyner seferleri 2024'ün 1. çeyreğinde 2023'ün 1. çeyreğine kıyasla yaklaşık %200 arttı.

Bununla birlikte, Veson'un piyasa görünümünün son tahmini, devam eden çatışmaya rağmen, daha fazla konteyner yeni inşası suya indikçe, gemi arzının talebi geride bırakmaya devam edeceğini ve bunun da fiyatlar üzerinde baskı oluşturacağını öngörüyor.

MSC, bu yıl şimdiye kadar bildirilen tüm konteyner satışlarının neredeyse dörtte birini oluşturan son birkaç yıldaki konteyner alım çılgınlığında yavaşlama belirtisi göstermiyor. Kayda değer satışlar arasında Post Panamax Buxcoast (6.892 TEU, Ağustos 2001, Daewoo) ve Buxcliff (6.892 TEU, Haziran 2001, Daewoo) yer alıyor ve her biri 22,5 milyon ABD dolarına satıldı. Ayrıca mart ayında Panamax altı Odysseus (2.824 TEU, 2006, Hyundai Mipo) da MSC'ye 15,9 milyon ABD dolarına satıldı, VV değeri 13,61 milyon ABD doları.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi