Avrupa Birliği kaynaklarının çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Avrupa Komisyonu'nun Rusya'ya Kuzey Kore askeri teçhizatı taşıyan gemilerin yanı sıra Rus petrolüne uygulanan G7 fiyat sınırlamasına uymayan tankerlere yönelik yaptırımlar önermesi bekleniyor. 

Komisyon, Ukrayna'yı işgali nedeniyle Moskova'ya yönelik 14. yaptırım paketi önerisine son şeklini veriyor.

Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor

Batılı güçler Kuzey Kore'yi Rusya'nın savaş makinesine güç sağlamak üzere balistik füzeler ve mühimmat da dahil olmak üzere silah tedarik etmekle suçluyor. Ukrayna'nın silah gücü giderek azalıyor ve her iki taraf da önemli toprak kazanımları elde edemiyor. 

Amerika Birleşik Devletleri şubat ayında yaptığı açıklamada Kuzey Kore'nin eylül ayından bu yana 10 bin konteynırdan fazla mühimmat ve ilgili malzeme teslim ettiğini söyledi. 

Komisyon ayrıca Rus petrolünü Yedi Ülke Grubu (G7) petrol fiyat sınırı dışında taşıyan ve "gölge filo" olarak adlandırılan petrol tankerlerine de yaptırım uygulamak istiyor. 

Bir belge, yaptırım uygulanacak kuruluşlar listesine 40 şirketin eklenmesinin beklendiğini gösterdi. Bu şirketler arasında ordu için ekipman tedarik eden Rus şirketlerinin yanı sıra Rusya'ya askeri amaçlı elektronik, yarı iletken ve çip satan üçüncü ülke şirketleri de yer alıyor. 

Belgede, üçüncü ülke şirketlerinin Birleşik Arap Emirlikleri, Kırgızistan, Türkiye ve Çin'de yerleşik olduğu ve Rusya'ya AB ve ABD menşeli ekipman sattıkları belirtildi. 

Kaynaklar, komisyonun teklifini Konsey'e sunmadan önce bu hafta AB üyesi ülkelerle gayrı resmi görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Kaynak: Reuters

Editör: Haber Merkezi