Küresel yakıt endüstrisinin sesi olan Uluslararası Yakıt Endüstrisi Birliği (IBIA) ve dünyanın en büyük uluslararası denizcilik birliği olan BIMCO, yakıt, deniz enerjisi ve denizcilik sektörlerindeki bazı devasa zorluklar ve fırsatlar konusunda işbirliği yapmak ve denizciliğin karbonsuzlaştırma çabalarını kolaylaştırmaya yardımcı olmak için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Taraflar, daha temiz yakıtlara ve verimli ve sürdürülebilir denizcilik uygulamalarına geçişi kolaylaştırmak üzere yenilikçi çözümler ve girişimler geliştirmek için kendi uzmanlıklarından ve kaynaklarından yararlanmayı kabul etti.

Sanmar’dan metanol yakıtlı römorkörler için omurga kaynak töreni Sanmar’dan metanol yakıtlı römorkörler için omurga kaynak töreni

Ortaklık Mutabakat Zaptı şu temel alanların ele alınmasına odaklanacak:

Araştırma ve Geliştirme: Bunker/deniz enerjisi endüstrisi ve denizcilik sektörüyle ilgili araştırma girişimleri, çalışmalar ve projeler üzerinde işbirliği yapmak.

Bilgi Paylaşımı: Her iki kuruluşun üyeleri için faydalı olabilecek ilgili bilgileri, yayınları ve verileri paylaşmak.

Eğitim ve Öğretim: Denizcilik ve bunker/deniz enerjisi sektöründeki profesyonellerin bilgi ve becerilerini geliştirmek için ortak eğitim programları, seminerler ve eğitim girişimleri için fırsatları araştırın.

Etkileme: Sektörün karşılaştığı ortak sorunları ve zorlukları ele alma çabalarında birlikte çalışmak.

IBIA İcra Direktörü Alexander Prokopakis, "IBIA ve BIMCO arasındaki bu ortaklık, denizcilik sektöründeki acil karbonsuzlaştırma sorununu ele alma yolunda önemli bir adımdır. Bu işbirliği, sektörün denizcilik operasyonları için daha yeşil bir geleceğe doğru yol alma konusundaki ortak kararlılığının altını çizmektedir" açıklamasında bulundu.

Prokopakis, "IMO'nun güncellenmiş sera gazı stratejisinin kontrol noktaları ve hedefleri doğrultusunda çalışırken, denizciliğin karbonsuzlaştırılmasını etkileyen ve destekleyen tüm sektörler arasında çalışmak kilit önem taşıyacaktır. Gemilerimiz bu süreçte birçok farklı yakıt çözümüne ihtiyaç duyacak ve bunların güvenliği ve kullanılabilirliği için çalışmak çok önemli" dedi.

IBIA ve BIMCO, küresel denizcilik endüstrisi için daha sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir geleceğe doğru ilerleme sağlamaya kararlı olduklarını belirttiler.

Editör: Haber Merkezi