MSC Aries'in İranlı güçler tarafından ele geçirilmesinin ardından konteyner devi MSC, İsrail bağlantılı konteyner gemilerini Basra Körfezi'nden başka rotalara kaydırmaya karar verdi.

Baltık Kuru Yük Endeksi sabit kaldı Baltık Kuru Yük Endeksi sabit kaldı

14,272 TEU'luk MSC Jevel ve 14,952 TEU'luk MSC Orion şu anda yönlendirilen iki büyük gemidir. Şu anda MSC Jewel Hindistan'ın Jawaharlal Nehru Limanı'na doğru ilerliyor ve pazartesi günü oraya varması bekleniyor. Jawaharlal Nehru Limanı'na vardığında, oradan da transpasifik Sentosa Shikra şeridine yeniden konuşlandırılacak.

MSC Orion pazar günü Umman'ın Salalah Limanı'nda yük boşaltacak ve önümüzdeki salı günü Abu Dabi'deki durağını atlayacak. Bir sonraki rotası henüz teyit edilmedi. MSC'nin Uzak Doğu-Orta Doğu Falcon servisinde bulunan MSC Berangere, MSC Daria, MSC Calypso ve MSC Audrey adlı konteyner gemileri de normal rotalarından yönlendirilecek.

Söz konusu gemiler İsrailli Idan Ofer'e ait Eastern Pacific Shipping (EPS) tarafından kiralanmıştır. Bu arada MSC, MSC Aries'in serbest bırakılmasına ilişkin görüşmelerin İranlı yetkililerle devam ettiğini bildirdi.

Linerlytica, 2M'nin Asya-Akdeniz Tiger hizmetindeki iki geminin (MSC Leanne ve MSC Rifaya) mayıs ayında Abu Dhabi ve Jebel Ali'de planlanmış durakları olduğunu bildirmişti. Bu gemilerin her ikisi de Eastern Pacific Shipping'e (EPS) aittir. Ancak daha sonra söz konusu gemilerin halen Akdeniz'de olduğu ve diğer gemiler gibi Basra Körfezi'nden uzakta konuşlandırılacağı şeklinde düzeltme yapıldı.

Editör: Haber Merkezi