Yemen'deki İran destekli Husi militanlarının Filistinlilere desteklerini göstermek için Körfez bölgesindeki gemilere yönelik saldırıları artırmasının ardından dünyanın dört bir yanındaki nakliyatçılar, Süveyş Kanalı üzerinden Asya'dan Avrupa'ya en kısa rota olan Kızıldeniz'den uzaklaşıyor.

Danimarkalı Maersk, bu hafta başında, gemilerinden birine Husi militanları tarafından düzenlenen saldırının ardından Kızıldeniz'e giden tüm gemileri durduracağını açıklamıştı ve o tarihten bu yana gemilerini Afrika çevresine yönlendirmeye başladı.

Ümit Burnu'ndaki petrol ticareti tankerlerin rotalarını değiştirmesiyle arttı Ümit Burnu'ndaki petrol ticareti tankerlerin rotalarını değiştirmesiyle arttı

Maersk’ten yapılan açıklamada, "Durum sürekli gelişiyor ve oldukça değişken olmaya devam ediyor ve eldeki tüm istihbarat, güvenlik riskinin önemli ölçüde yüksek seviyede olmaya devam ettiğini doğruluyor" denildi.

Şirketin "öngörülebilir gelecekteki" tüm Maersk gemilerini Ümit Burnu'na yönlendireceği bildirildi.

Şirketin yaptığı açıklamada, "Yakın gelecekte sürdürülebilir bir çözüm umudunu sürdürmeye ve buna katkıda bulunmak için elimizden geleni yapmaya devam ederken, müşterilerimizi bölgedeki sorunların devam etmesine ve küresel ağda ciddi bir aksama yaşanmasına hazırlıklı olmaya teşvik ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Süveyş Kanalı, küresel konteyner gemisi yükünün yaklaşık üçte biri tarafından kullanılıyor ve gemileri Afrika'nın güney ucunda yeniden yönlendirmenin, Asya ile Kuzey Avrupa arasındaki her gidiş dönüş için 1 milyon dolara kadar ekstra yakıt maliyetine yol açması bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi