Tehlikeli yükü doğru bildirmeyen gemilere yaptırımlar geliyorHaber
07 Nisan 2021 - Çarşamba 14:44
 
Tehlikeli yükü doğru bildirmeyen gemilere yaptırımlar geliyor
Denizcilik Genel Müdürlüğü, Türk Boğazlarından geçişlerinde tehlikeli yükü doğru bildirmeyen gemilere yaptırım getiriyor. Yaptırımlarda, idari para cezası uygulamasının yanı sıra acentenin faaliyetlerinin durdurulması da yer alıyor.
Sektörden Haberi
Tehlikeli yükü doğru bildirmeyen gemilere yaptırımlar geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Türk Boğazları'nda seyir emniyeti ile can, mal, deniz ve çevre güvenliğini arttırmak amacıyla yeni bir düzenlemeye gitti.

 

Gemicilere gönderilen talimat yazısı ile "tehlikeli yük taşıyan gemi" tanımının yeniden yapıldığı ve yeni tanımlar çerçevesinde tehlikeli yükü net ve doğru biçimde bildirmeyen gemiler için yaptırımlar uygulanacağı ifade edildi.

 

Buna göre, yanlış bilgilendirmede bulunan gemi sahiplerine idari para cezası uygulanacak, gemi acentelerinin faaliyetleri durdurulacak ve gemiler Türk Boğazları'ndan geçiş sırasını kaybedecek.

 

Denizcilik Genel Müdürlüğü, Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Yönetmeliği'nin uygulanmasında yer alan alt mevzuatı revize etti.

 

Tehlikeli yük belirlendi

 

Yapılan revizyon çerçevesinde petrol ve petrol ürünlerini taşıyan gemiler, kömür, hurda, amonyum nitrat esaslı gübre taşıyan gemiler, dökme halde sıvılaşmış gaz taşıyan gemiler.

 

Dökme tehlikeli kimyasal yük taşıyan gemiler ve bu yükleri Türkiye'de tahliye ettikten sonra Boğazlar'ı kullanmak isteyen gemiler tehlikeli yük taşımacılığı kapsamına alınacak şekilde düzenlendi.

 

Türk Boğazları'ndan geçmek isteyen gemilerin kaptanları, donatanları ya da yetkilendirilmiş acenteleri vasıtasıyla bildirilen Seyir Planı-1 Raporu'nda bu tanım kapsamına giren tehlikeli yükün net ve doğru bir şekilde bildirilmesi gerektiği ifade edildi.

 

Bildirim yükümlülüğüne uyulmaması veya yapılan bildirimlerin doğru bilgiler içermemesi durumunda gemiler, gemi ilgilileri ve acenteleri hakkında Limanlar Kanunu ve Tehlikeli Maddelerin Deniz Yoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında idari para cezası uygulanacağı hükme bağlandı.

 

Gemi Acenteleri Yönetmeliği kapsamında acentelerin faaliyetleri durdurulabilecek. Gemi boğazlardan geçiş sırasını kaybedecek.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Tehlikeli, yükü, doğru, bildirmeyen, gemilere, yaptırımlar, geliyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı