Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan habere göre, Rusya'dan VSK Insurance, Sogaz Insurance Co. ve Alfastrakhovanie PCL 20 Şubat 2025 tarihine kadar deniz sigortası yapmak üzere onay aldı. Moskova merkezli Ingrosstrakh Sigorta Şirketi'nin geçerlilik süresi ise Mart 2029'a kadar uzatıldı. 

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan ve medyayla konuşma yetkileri olmadığı için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre, dört tedarikçinin de sigorta teminatı devlet tarafından işletilen Russian National Reinsurance Co. tarafından destekleniyor.

Rusya, petrolünü Hindistan'a ihraç eden tanker filosunu teminat altına almak için Batılı sigortacıları kullanıyordu. Ancak, Yedi Ülke Grubu ve Avrupa Birliği'ndeki ortakları tarafından, kendi ülkelerinde bulunan hizmetleri kullanarak yapılan ham petrol sevkiyatları için belirlenen varil başına 60 dolarlık fiyat sınırı, Rusya'nın petrol akışları üzerinde baskı kurmalarını sağladı. 

Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor

Kendi sigorta hizmetlerini kullanmak Moskova'nın Hindistanlı alıcılara olan bağımlılığını ve uyumluluğunu azaltmaya yardımcı olacak. 

Bloomberg tarafından derlenen nakliye verilerine göre, mart ayında Rusya'nın tüm varış noktalarına yaptığı sevkiyatların dörtte birinden azı Londra merkezli Uluslararası P&I Kulüpleri Grubu üyeleri tarafından sigortalandı. Bu grubu oluşturan on iki P&I Kulübü, dünyanın okyanusta giden yüklerinin yaklaşık %90'ına deniz sorumluluk teminatı sağlıyor.

Moskova, Hindistan'ın en büyük ham petrol tedarikçisi konumunda. Hindistan'ın nisan ayında Rusya'dan yaptığı petrol ithalatı günde yaklaşık 1,72 milyon varil ile temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
 

Editör: Haber Merkezi