Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 13:22
 
Kılavuz Kaptanlar Haftası tüm Türkiye’de kutlandı
Her yıl 27-31 Mayıs tarihlerine düzenlenen Kılavuz Kaptanlar Haftası, tüm Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinliklerde kamuoyunun dikkati deniz emniyeti ve kılavuz kaptanların zorlu görevlerine çekildi.
Sektörden Haberi
Kılavuz Kaptanlar Haftası tüm Türkiye’de kutlandı

Kısıtlı deniz alanlarında ve limanlarda deniz emniyetinin temin edilmesinde en önemli insan unsuru olan kılavuz kaptanlar, 27-31 Mayıs arasında Kılavuz Kaptanlar Haftası olarak adlandırılan etkinlikle kamuoyunun dikkatini deniz emniyetine ve kılavuz kaptanlara çektiler. Hafta kapsamında geçmişte görevi başında hayatını kaybeden meslek şehidi kılavuz kaptanlar için de anma etkinliklerinde bulunuldu, denize çelenkler bırakıldı.

 

 

İlk etkinlik kıyı emniyetinde

 

İlk tören Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Beylerbeyi yerleşkesinde yapıldı ve meslek şehitlerini anma töreninde saygı duruşu yapılmasının ardından denize çelenk bırakıldı. Törene Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ve IMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da katıldı.

 

 

Kılavuz kaptanlığın önemi vurgulandı

 

Kılavuz Kaptanlar Haftasına ilişkin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Beylerbeyi yerleşkesinde yapılan anma töreninde İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Muhammer Arslantürk kılavuz kaptanlık görevine değinerek ülke ve denizcilik sektörü için önemine vurgu yaptılar.

 

 

İzmit Körfezi, Gemlik, Mersin, Nemrut, Petkim ve Akçansa’da anma törenleri

 

İzmit ve İskenderun limanlarında kılavuzluk hizmeti veren Deniz Kılavuzluk AŞ.'ne bağlı kılavuz kaptanlar ile Gemlik, Mersin, Nemrut, Petkim ve Akçansa limanlarında görevli kılavuz kaptanlar, 27-31 Mayıs arası yapılan kılavuzluk haftası etkinlikleri nedeniyle kendi limanlarında denize çelenk bırakarak denizcilik ve meslek şehitlerini andılar.

 

 

Kılavuz Kaptanlar Haftası'nın tarihçesi

 

2006 yılında meydana gelen çarmıh kazasında kılavuzluk camiasında çok sevilen ve Baba Lütfü olarak bilinen Kaptan Lütfü Berk, İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde görevinin tamamlamış gemiden inmekte iken düşerek hayatını kaybetti. Bu kazadan sonra o dönem Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği’nin yönetimi, bu haftanın her yıl Kılavuz Kaptanlar Haftası olarak anılmasını kararlaştırdı. 13 yıldır kılavuz kaptanlar haftasında deniz emniyeti, insan unsuru, kılavuz kaptanın rolü kamuoyunun gündemine getirilerek farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Ayrıca hafta kapsamında mesleğin icrası esnasında hayatını kaybeden kılavuz kaptanlar da anılıyor.

 

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kılavuz, Kaptanlar, Haftası, tüm, Türkiye’de, kutlandı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı