Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 14:24
 
Demir yiyen bakteriler Titanic’i bitiriyor
1912 yılında buz dağına çarparak batan Titanic’in Atlantik Okyanusu’ndaki enkazını inceleyen araştırmacılar geminin metal yiyen bakteriler tarafından yok edilmeye başlandığını açıkladı.
Dünyadan Haberi
Demir yiyen bakteriler Titanic’i bitiriyor

İngiltere’den ABD’ye doğru yol alırken 15 Nisan 1912’de buz dağına çarparak batan Titanic gemisinin Atlantik Okyanusu’nun 3.800 metre derinliğinde bulunan enkazını incelemek üzere beş dalış gerçekleştirdi. Bugün 107 yaşında olan geminin yüksek çözünürlükte video ve fotoğrafları çeken araştırmacılar ilginç bulgulara ulaştı. Araştırmacılar, geminin metal yiyen bakteriler tarafından yok edilmeye başlandığını açıkladı. Bunun sebebi olarak okyanus akıntıları, tuzlu su ve demir yiyen bakteriler gösteriliyor.

 

Araştırma ekibinde yer alan, dünyanın önde gelen denizaltı şirketi Triton Submarines'in kurucusu Patrick Lahey,"En etkileyici şey, Titanik'in okyanus tarafından nasıl tüketildiğini, doğaya nasıl karıştığını ve çeşitli deniz canlılarına ev sahipliği yaptığını görmekti" dedi. 

 

​'Kaptan köşkü artık yok’

 

Dalışta yer alan isimlerden araştırmacı Parks Stephenson ise dalışın 'şoke edici' olduğunu söyleyerek "Birçok Titanik tutkununun ilgisini çeken kaptan köşkü artık yerinde yok. Güvertede bulunan kısımlar çökmeye başlamış, kamaralar zarar görmüş. Enkazın durumu ise kötü yönde ilerlemeye devam edecek. Muhtemelen çökecek bir sonraki yer salonun çatısı olacaktır" diye konuştu. 

 

 

3D modellemeler yapılacak

 

Kanada'daki Newfoundland'in 600 kilometre açığındaki geminin fotoğraflardan sanal gerçeklik platformlarında kullanılmak üzere 3D modeller elde edilecek.

 

Görüntüler ayrıca bilim insanlarının enkazın nasıl bozulmaya devam edeceğini tahmin etmelerine yardımcı olacak.

 

Dalış ekibi ayrıca geminin batmasıyla hayatını kaybeden bin 517 kişi için bir de çelenk bıraktı. 

 

 

Titanic filmiyle hafızalara kazınmıştı

 

İngiltere'nin Southampton limanından New York'a gitmek üzere 10 Nisan 1912'de ayrılan Titanik, 14 Nisan'da Atlas Okyanusu'nda buzul kütlesine çarptıktan bir gün sonra battı.

 

Gemideki 2 bin 223 kişiden 1517'si hayatını kaybetti. Titanik'te Amerikalı işadamı Benjamin Guggenheim, İngiliz gazeteci William Thomas Stead, Macy's'in ortağı Isidor Straus ve eşi Ida da bulunuyordu.

 

 

İngiliz yolcu gemisinin kalıntısı Amerikalı-Fransız bir ekip tarafından 1985'te keşfedilmişti.

 

Bu trajik olayın hikayesini beyaz perdeye aktaran James Cameron, 1995'te gemi enkazını ziyaret ederek çektiği görüntüleri 1997'deki Titanik filminde kullandı.

 

1987'den 2004 yılına kadar yapılan dalışlarda batıktan çok sayıda eşya ve eski paralar çıkarılmıştı.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Demir, yiyen, bakteriler, Titanic’i, bitiriyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı