Dali isimli geminin çarpmasıyla yıkılan ve 6 kişinin hayatını kaybettiği Baltimore'daki köprü kazasının ardından köprünün yeniden yapımının maliyeti belli oldu. 

Maryland Ulaştırma Bakanlığı, eyaletin “planlama düzeyindeki maliyet tahmininin 1.7 milyar ila 1.9 milyar dolar arasında olduğunu” ve bunun “bu ölçek ve karmaşıklıktaki benzer projelerle uyumlu olduğunu” söyledi.

Dali kargo gemisi 26 Mart'ta Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak altı kişinin ölümüne neden olmuştu. Kongre'deki milletvekilleri, devletin yeniden inşa maliyetlerinin %10'unu ödemesi yönündeki mevcut şarttan feragat edecek ve federal bir yeniden inşa fonunda yeterli para olmasını sağlayacak bir mevzuat üzerinde çalışıyorlar.

Maryland, mayıs ayı sonuna kadar köprünün yeniden inşası için teklif isteyeceğini ve salı günü bir sektör forumu planladığını açıkladı.

ABD Ulaştırma Bakanlığı enkazın temizlenmesi ve köprünün yeniden inşası sürecinin başlatılması için ilk etapta 60 milyon dolarlık acil durum fonu sağladı.

Husilerden 'Akdeniz' tehdidi Husilerden 'Akdeniz' tehdidi

Ulaştırma fonlarını denetleyen alt komitenin başkanlığını yürüten Senatör Brian Schatz, “Baltimore'a yeniden inşası için ne gerekiyorsa vereceğiz” dedi.

Maryland Senatörü Chris Van Hollen ise “Suistimal davalarından elde edilen fonlar federal vergi mükellefleri tarafından telafi edilecektir” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi