Mart 2024'ten Şubat 2025'e kadar her iki şirket de Hapag-Lloyd'un geleneksel denizcilik akaryakıtı yerine atık ve kalıntı bazlı biyoyakıt kullanan "Ship Green 100" çözümünü kullanmayı kabul etti.

Bu süre zarfında IKEA için beklenen sonuç, karbondioksit emisyonunda yaklaşık 100.000 tonluk bir azalma olacak.

Hapag-Lloyd Küresel Satış Genel Müdürü Danny Smolders, "IKEA, sürdürülebilirlik konusundaki sarsılmaz kararlılığıyla bilinen değerli müşterilerimizden biridir. Güçlerimizi birleştirerek CO2e emisyonlarını önemli ölçüde azaltıyoruz. Ship Green, karbonsuzlaştırma yolculuğumuzun önemli bir yönü ve bizi 2045 yılına kadar net sıfır filo operasyonları hedefimize bir adım daha yaklaştırıyor" dedi.

Avrupa Rusya bağlantılı tankerlere karşı harekete geçiyor Avrupa Rusya bağlantılı tankerlere karşı harekete geçiyor

IKEA'nın hedefi, ürün taşımacılığından kaynaklanan göreceli sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar %70 oranında azaltmak ve 2040 yılına kadar sadece sıfır emisyonlu ağır hizmet araçları ve okyanus gemileri kullanmak.

IKEA Tedarik Zinciri Operasyonları Kategori Alanı Nakliye Müdürü Dariusz Mroczek, "Bunun gibi çabalar sayesinde okyanus taşımacılığından kaynaklanan emisyonları kısa vadede azaltabiliriz" dedi.

Mroczek, "Bununla birlikte, biyoyakıt nihai çözüm değildir ve sıfır emisyonlu yakıtlara ve teknolojilere doğru gerekli geçişi sağlamak için işbirliğine devam etmemiz gerekmektedir" diye konuştu.

Bu ortaklığın, küresel deniz taşımacılığı için daha yeşil, daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmak üzere işbirliği ve yeniliğin kesiştiği denizcilik sektöründe ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ettiği söyleniyor.

Hapag-Lloyd birkaç ay önce müşterilerine emisyonu azaltılmış okyanus taşımacılığı sunmak için Ship Green ürününü piyasaya sürdü. Taşıyıcı, 2023 yılında bunkerlenmiş biyoyakıt karışımı miktarını önemli ölçüde artırarak 200.000 tonun üzerine çıkardı. Raporlama döneminde Hapag-Lloyd'un filosuna ait 45 gemiye biyoyakıt ikmali yapıldı.

Kaynak: www.offshore-energy.biz

Editör: Haber Merkezi