Dünyanın en prestijli denizcilik fuarı Posidonia 2024, 3-7 Haziran tarihleri arasında Atina Metropolitan Expo'da, sektörün önde gelen liderleri ve karar vericilerinden oluşan güçlü bir kadronun denizciliğin geleceğini şekillendiren kritik konuları ele alacağı 65'ten fazla düşündürücü ve bilgilendirici seminer ve konferansla dolu bir hafta boyunca devam edecek.

Posidonia 2024, Denizcilik İşleri ve Ada Politikası Bakanlığı, Yunanistan Deniz Ticaret Odası ve Yunanistan Armatörler Birliği'nin himayesinde ve Pire Belediyesi ile Yunanistan Denizcilik İşbirliği Komitesi'nin desteğiyle düzenleniyor.

Posidonia'nın Denizciliğin Evi olarak bilinmesiyle birlikte, "TradeWinds Armatörler Forumu"nun bir kez daha büyük ilgi görmesi bekleniyor. Bu yıl forumda jeopolitik çalkantılar, ekonomik dalgalanmalar ve iklim krizine ilişkin değerlendirmeler ışığında armatörlerin, kiracıların, finansörlerin ve düzenleyicilerin yeni bir paradigmayı teşvik etmedeki rolleri ele alınacak.

Dünya Çevre Günü'nde ‘HELMEPA Konferansı’

Katerina Bodouroglou, Dr. John Coustas, Angeliki Frangou, Evangelos Marinakis, Leon Patitsas, Charis Plakantonaki, Alexander Saverys, Mikael Skov, Dr. Nikolas Tsakos, Harry Vafias, Chris Wiernicki ve diğerleri gibi seçkin liderler, denizcilik şirketlerinin sağlam finansal sağlıklarını koruma ihtiyacıyla ilişkili olarak en son teknolojiler ve çevre dostu yakıtlar için yapılan mücadeleyi keşfedecekler. Forumda ayrıca Cargill Okyanus Taşımacılığı Başkanı Jan Dieleman'ın katılacağı özel bir oturum da düzenlenecek.

Dünya Çevre Günü'ne denk gelen "HELMEPA Konferansı" sektörü etkileyen sürdürülebilirlik ve iklim konularını ele alacak. Üst düzey uzmanlar, iklim değişikliğinin denizcilik operasyonları üzerindeki etkisini tartışacak, sürdürülebilirlik için farkındalığı ve stratejileri teşvik edecek. Konferansta, iklim değişikliğinin küresel denizcilik üzerindeki çok yönlü etkilerini keşfetmek için, hem operasyonel zorlukları hem de finansal sonuçları kapsayan, farkındalığı artıran ve esneklik ve sürdürülebilirlik için eyleme geçirilebilir stratejileri ateşleyen, armatörlere özel üst düzey bir panel tartışması yer alacak.

Yeni nesil gemilerin yönetimi panelde ele alınacak

Sürdürülebilirlik, "Greener Shipping Summit 2024" sırasında odak noktası olacak. Newsfront/Naftiliaki tarafından düzenlenen ve MARTECMA (Denizcilik Teknik Müdürleri Derneği) tarafından desteklenen ve gün boyu sürecek olan zirve, "Yeni Teknolojiler ve Eğitim" teması altında, yeni nesil gemilerin yönetimi, denizciliğin geleceği için eğitim ve yeşil denizcilik teknolojisi konularına odaklanan panel tartışmalarına ev sahipliği yapacak. Dimitris Fafalios, Panos Kourkountis, David Taylor, Dimitris Fokas, Venetia Kallipolitou, Panos Zachariadis ve diğer tanınmış isimler teknoloji, istihdam, enerji dönüşümü, dijitalleşme, gemide eğitim ve öğretim, denizcilik eğitiminin tehdidi ve aracı olarak yapay zeka, enerji tasarruflu yeni ve ikinci el gemiler, karbon yakalama ve daha birçok konuyu kapsayan geniş bir yelpazede görüşlerini paylaşacak.

9. Denizcilik Liderleri Zirvesi’nde sektörün ekonomiye etkisi tartışılacak

Posidonia'nın himayesindeki bir diğer yüksek profilli etkinlik olan Capital Link tarafından düzenlenen 9. Denizcilik Liderleri Zirvesi, 'İleriye Atılmak - Eylemde Liderlik' başlığını taşıyor. Bu yılki Denizcilik Liderleri Zirvesi sektörün kritik konularına ilişkin paha biçilmez bilgiler sunacak ve sektörün küresel ekonomi üzerindeki etkisini vurgulayacak. ABS (American Bureau of Shipping) ile ortaklaşa düzenlenen zirveye, aralarında önde gelen Yunan ve uluslararası armatörlerin de bulunduğu sektör liderlerinin rekor düzeyde katılım göstermesi bekleniyor. Sektörün küresel ekonomi üzerindeki derin etkisi ve sektörün söylemini ve yönünü şekillendiren düşünce liderliğinin temelini oluşturan ticaret dinamikleri hakkında kritik sektör konuları masaya yatırılacak.

Seafood Expo Eurasia başladı Seafood Expo Eurasia başladı

Ticaret rotalarındaki değişiklik gündemde

Önemli denizcilik rotalarında son dönemde yaşanan jeopolitik çalkantılar, tedarik zinciri aksaklıkları, liman darboğazları ve güvenlik endişeleri nedeniyle Posidonia'dan bir hafta önce Atina'da düzenlenecek olan "Marine Insurance Greece Conference"ın çok sayıda delegeyi çekmesi ve brokerler, sigortacılar ve sektör uzmanlarının bölgeyi etkileyen deniz sigortacılığındaki son trendleri ve zorlukları tartışacakları bir platform sağlaması bekleniyor. Karşılama partisinin sponsorluğunu denizcilik sektörü için çevresel açıdan sürdürülebilir çözümler sunan Polygreen S.A. üstleniyor.

Diğer önemli etkinlikler arasında Japonya Gemi İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ve karbonsuzlaştırmaya yönelik sera gazı azaltma önlemleri ve alternatif yakıtlara odaklanacak olan "Japonya'nın Zorlukları" semineri ve küresel denizciliği etkileyen jeopolitik gelişmelerin tartışılacağı ve dijitalleşme ve karbonsuzlaştırma da dâhil olmak üzere denizcilik sektöründe gelecekteki eğilimleri ve yenilikleri keşfedecek olan 4. ABD Sularında Ticaret Semineri "Denizcilik Sektöründe Gelecek Trendler ve Yenilikler" yer alıyor.

ABD Semineri, Amerikan-Hellenik Ticaret Odası (AmChamGR), Kuzey Amerika Deniz Çevresini Koruma Derneği (NAMEPA), Atina'daki ABD Büyükelçiliği tarafından ABD International Propeller Club, Uluslararası Pire Limanı ve Yunanistan Deniz Ticaret Odası - Maritime Hellas Denizcilik Topluluğu'nun desteğiyle düzenleniyor.

Önemli isimler jüride

Ayrıca, Posidonia haftası boyunca bir "SHARK TANK: Yenilikçi ABD Denizcilik Teknolojileri Yarışması" düzenlenecek ve jüri heyetinde ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi George J. Tsunis, Yunan Deniz Ticaret Odası Başkanı ve Contships Management Inc. Başkanvekili George Pateras, International Propeller Club Başkan Yardımcısı Pire Limanı ve Franman CEO’su Costis Frangoulis, ONEX Tersaneleri ve Teknolojileri Grubu Başkanı ve Yunan Tersaneleri Birliği Başkanı Panos Xenokostas, Diana Shipping CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Semiramis Paliou, HELMEPA & INTERMEPA ve birçok önde gelen yetkili ve sektör lideri yer alacak.

Bir diğer resmi katılım ise Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Ekonomik ve Endüstriyel Araştırma Vakfı (IOBE) tarafından düzenlenen "4. Kore-Hellenik Denizcilik İşbirliği Forumu" olacak. Bu etkinlik, hem Kore hem de Yunanistan'dan saygın uzman ve iş insanlarının denizcilik ve gemicilik politikaları ile çevre dostu gemicilik ve gemi inşa teknolojilerindeki en son gelişmeler hakkında verimli tartışmalar yapabilecekleri bir platform işlevi görüyor.

Posidonia 2024 delegeleri ayrıca, denizcilik sektörünün AB ETS'ye dahil edilmesi ve bunun armatörler üzerindeki etkileri hakkında bilgi verecek bir seminerde AB Emisyon Ticaret Sistemi (AB ETS) hakkında güncel bilgiler edinecek. Küresel bir finansal hizmetler sağlayıcısı olan Macquarie Group, on yılı aşkın bir süredir AB ETS'nin aktif bir katılımcısıdır ve etkinliğe ev sahipliği yapacak.

SNAME Yunanistan Şubesi tarafından düzenlenen seminerin başlığı Denizcilikte Nükleer Enerji, Fisyon ve Füzyon Sunumu. Seminerde nükleer enerjinin gemiler için uygulanabilir ve olası bir seçenek olup olmadığı tartışılacak. Panelde Fliber (Erimiş Tuz Reaktörü Teknolojisinin öncüsü) ve nT-tao (kompakt füzyon gücü) CEO'larının yanı sıra büyük armatörler nükleer enerjinin ileriye dönük bir yol olup olmadığını tartışacak.

Mürettebatın ihtiyaçları ve İK yönetimi mercek altında

Mürettebat yönetimi, Kyvernitis Lider Seyahat Şirketleri tarafından düzenlenen Crew Insights @ Posidonia 2024 konferansında mercek altına alınacak. Etkinlik, özellikle denizcilik sektöründe mürettebat ihtiyaçları ve İK yönetiminin yönlerine odaklanacak ve mürettebat yönetiminin geleceğini şekillendirecek fikirleri tartışmak ve paylaşmak üzere düşünce liderlerini, yenilikçileri ve politika yapıcıları bir araya getirmek üzere tasarlandı. Konferansta öğleden sonra boyunca her biri sektörün en saygın profesyonellerinden bazılarının görüşleriyle dolu üç hedefli panel tartışması yer alacak.

Polonya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen "POLONYA - Denizcilik endüstrisi hakkında kalıpların dışında düşünmek" başlıklı seminer, Polonya limanları, yenilenebilir enerji, gemi inşası ve denizcilik lojistiği gibi tematik blokları kapsayacak ve ülkenin denizcilik endüstrisindeki rolünü sergileyecek. Seminer, Polonya Dışişleri, Altyapı, Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanlıkları ile işbirliği içinde düzenleniyor.

Jeopolitik gerilimlerin navlun piyasasındaki etkileri tartışılacak

Uzmanlar ve piyasa katılımcıları "S&P Global Commodity Insights Forum"da jeopolitiğin, değişen ticaret dinamiklerinin ve enerji dönüşümünün denizcilik piyasaları üzerindeki etkisini tartışmak üzere bir araya gelecek. Katılımcılar, artan jeopolitik gerilimler ve bunların emtia ticareti dinamikleri ve navlun piyasaları üzerindeki etkilerine odaklanacak.

"UES: Feribot Deneyimi" seminer serisinin üç oturumu boyunca katılımcılar, koltuk tasarımı ve operasyonel hususlar hakkında içgörüler içeren feribot seyahatinde yolcu ve operatör deneyimlerini geliştirmeye odaklanacaklar. Feribot koltuk çözümleri alanında lider bir tedarikçi olan UES, en son yeniliklerini ve başarı hikayelerini sergileyecek.

Posidonia 2024, güçlü ve çeşitli bilgi paylaşım etkinlikleri programıyla, denizcilik sektörünü küresel denizcilik topluluğu için sürdürülebilir ve müreffeh bir geleceğe doğru ilerletmek için diyalog ve yeniliği teşvik eden, sektör liderlerinin benzersiz bir buluşma olmayı vadediyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi