Kongsberg Maritime, Tunus Liman İdaresi OMMP için altı yeni kıçtan tahrikli römorköre güç sağlamak üzere Türk gemi üreticisi Med Marine'e azimut iticileri tedarik etmek üzere bir sözleşme imzaladı.

Robert Allan RAstar 2800 serisi tasarıma sahip yeni römorkörler, Tunus limanlarında bir dizi çekme ve liman operasyonu için güçlü ve güvenilir performans sunacak.

Kongsberg Maritime, 28 metrelik altı geminin her birine bir çift US205 FP azimut iticisi tedarik edecek. İticiler, römorkörlere 60 tonluk önemli bir bollard çekişi sağlayarak verimli çalışma ve gelişmiş manevra kabiliyeti sunacak olan 2,8 metrelik sabit adımlı pervanelere sahip.

Tersane üretimi yedi yılın zirvesine ulaştı Tersane üretimi yedi yılın zirvesine ulaştı

Kongsberg Maritime, Denizcilik ve İş Tekneleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Espen Liset şunları söyledi: "US azimut itici serimiz, dünyanın dört bir yanındaki limanlarda kritik römorkör operasyonları için popüler bir seçim olmaya devam ediyor ve duyarlı manevra kabiliyeti ile verimli ve etkili bir tahrik çözümü sunuyor. Med Marine ile uzun ve işbirliğine dayalı bir ilişkimiz var ve bu güçlü römorkörleri OMMP'ye teslim ederken onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz."

Med Marine Satın Alma ve Teknik Grup Direktörü Ertuğrul Çetin ise şunları söyledi "Tunus için inşa edilmekte olan altı yeni römorkör projemiz için Kongsberg Maritime US Thruster'ı seçmekten heyecan duyuyoruz. Bu yenilikçi itici sistem, römorkörlerimize daha yüksek performans, daha iyi manevra kabiliyeti ve daha düşük yakıt tüketimi sağlayarak Tunus limanlarındaki operasyonel verimliliği önemli ölçüde artıracaktır.

US pervanesi denizcilik sektöründeki uzun geçmişi, kanıtlanmış performansı ve güvenilirliği nedeniyle seçildi. Ayrıca Kongsberg Maritime'ın dünya çapındaki ekipleriyle yakın işbirliğimiz de bu kararda önemli bir faktör oldu. Bu projenin Tunus limanlarının güvenliğini ve verimliliğini artırmada önemli bir adım olduğuna inanıyoruz ve Kongsberg'in US iticisi ile Tunus limanlarında çalışan römorkörlerimiz en zorlu deniz koşullarında bile olağanüstü iyi performans gösterebilecekler."

Editör: Haber Merkezi