Pentagon Basın Sözcüsü Hava Kuvvetleri Tümgeneral Pat Ryder'a göre, hava koşulları nedeniyle yer değiştirmesine rağmen ABD Savunma Bakanlığı Gazze'ye insani yardım ulaştırılması için geçici bir iskele inşa etme planlarına devam ediyor.

Teksas'ta köprüye mavna çarptı, petrol denize sızdı Teksas'ta köprüye mavna çarptı, petrol denize sızdı

Geçtiğimiz cuma günü ABD Merkez Komutanlığı, ABD ordusunun Kıyı Ötesi Ortak Lojistik (JLOTS) misyonunun bir parçası olan iskelenin inşaat alanının Gazze sınırının 18 mil kuzeydoğusunda yer alan İsrail'in Aşdod Limanı'na kaydırıldığını açıklamıştı.

Ryder bugün hava koşulları ve güvenlik faktörlerinin ilerlemeyi etkileyebileceğini ancak inşaatın devam ettiğini doğruladı. Misyona atanan birimler Aşdod Limanı yakınlarındaki iskelenin inşasına devam etti.

Yapımına geçen ay başlanan iskelede Kara Kuvvetleri 7. Ulaştırma Tugayı'ndan askerler ve Deniz Sahil Grubu 1'den denizciler görev yapıyor.

Operasyon, Trident iskelesi olarak bilinen yaklaşık 1.800 metrelik bir geçidin modüler bölümlerden bir araya getirilmesini içeriyor. Ekipler ayrıca denizdeki yardım sevkiyatlarının boşaltılması için bir roll-on, roll-off rıhtımı geliştiriyor. Operasyona yaklaşık 1,000 asker ve denizci katılıyor.

Geçtiğimiz hafta Pentagon yetkilileri inşaatın yarısından biraz fazlasının tamamlandığını bildirdi. Yüzer iskele tamamen inşa edildi ve kuruldu, geçit üzerindeki çalışmalar ise devam ediyor.

Proje, beklenen şiddetli rüzgarlar ve yüksek deniz dalgaları nedeniyle geçtiğimiz perşembe günü Aşdod Limanı'na taşındı.

Ryder, "Bu projeyi yöneten üst düzey liderler, koşullara göre işleri hızlandırıp hızlandırmama ya da yavaşlatıp yavaşlatmama kararını her zaman verebilirler. Dolayısıyla, hava durumu ya da güvenlik durumu fark etmeksizin, bu inşaatı yapan askerlerin güvenliğine her zaman dikkat edeceğiz. Ancak dediğim gibi, tüm göstergeler ilerlediğimizi gösteriyor" diye konuştu.

Başkan Joe Biden 7 Mart'taki Birliğin Durumu konuşması sırasında iskele planlarını açıklamıştı. İskelenin tamamlanmasının başlangıçta 60 gün sürmesi bekleniyordu. Tesis başlangıçta günde 90 kamyon dolusu uluslararası yardımın Gazze'ye ulaştırılmasına olanak tanıyacak ve tam kapasiteye ulaştığında günde 150 kamyona çıkabilecek.

Editör: Haber Merkezi