Brezilya'nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde geçen haftadan bu yana etkili olan yağış sonrası oluşan sellerde, can ve mal kaybı artıyor. Eyalete bağlı Sivil Savunmadan yapılan açıklamaya göre ölenlerin sayısı 84'e, kayıpların sayısı ise 111'e yükseldi. Seller ve maddi hasarlardan 840 bini aşkın kişi olumsuz etkilenirken, 121 bin 957 kişi ise evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yerel basında çıkan habere göre, bir milyondan fazla kişi temel ihtiyaçlara erişmekte ciddi zorluk çekiyor ve 98 kasabada ise elektrik ve internet hizmeti tamamen çöktü.

Onlarca can kaybına neden olan sel felaketi ticareti de etkiledi. 

Sel felaketi, alçak bölgelerdeki gıda depolama tesislerini vururken, tahılların limana sevkiyatını engelleyerek ülkenin ihracatını tehlikeye attı ve büyük bir soya, pirinç, buğday ve et üreticisi olan Rio Grande do Sul eyaletinin ekonomisine zarar verdi.

Küresel tahıl ihracatçılarını temsil eden bir dernek olan Anec, salı günü yaptığı açıklamada, yerel bir demiryolu hattının çalışmayı durdurması nedeniyle Rio Grande Limanı'na erişimin kesintiye uğradığını söyledi. Cargill ve Bunge BG.N gibi firmaları temsil eden grup ayrıca tahıl kamyonlarının limana ulaşmak için alternatif güzergahlardan fazladan 400 kilometre (248,55 mil) yol kat etmesine neden olan ve navlun maliyetlerini artıran yol engellemelerini de gerekçe gösterdi.

Tüm kasabaları sular altında bırakan ve başkent ile kırsal bölgelerdeki kritik altyapıyı tahrip eden benzeri görülmemiş iklim olayı, çiftlik hayvanlarını da öldürdü ve çiftçileri mısır ve soya hasadının son aşamalarında yakalayarak 2023/2024 yıllarındaki ulusal tahıl üretiminin görünümünü gölgeledi.

Eyaletin Sivil Savunma Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, tırmanan kriz aynı zamanda rakip et paketleyicilerinin, 1,4 milyon kişiye su ve elektrik hizmetlerinin aksamasına neden olan şiddetli sağanak yağışların getirdiği lojistik engelleri aşmak için güçlerini birleştirmelerine yol açtı.

Yerel bir et lobisine göre, et şirketleri, yıkıcı seller nedeniyle belirsiz sayıda hayvanın telef olduğu tavuk ve domuz çiftliklerine yem ve su tedarikini hızlandırmak için kaynakları paylaşmaya başladı.

ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi

Rio Grande do Sul çiftlik lobisi Fecoagro'nun başkanı Paulo Pires, nehir bölgelerinin etrafındaki siloları vuran sel nedeniyle ne kadar tahıl üretiminin kaybolduğunu bilmek için çok erken olduğunu söyledi.

Pires konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bunlar büyük silolar, bu yüzden önemli, ancak bunu ölçmek gerçekten zor" dedi.

Reuters'da yer alan habere göre, tarım lobisi Farsul'un başkanı Gedeao Pereira, gıda silolarının selden etkilendiği münferit vakaları doğruladı, ancak bunların zamanla kuruyabileceğini ve dolayısıyla kayıpların en aza indirileceğini söyledi. Pereira, Rio Grande do Sul'da özellikle orta ve güney bölgelerde çiftçilerin henüz hasat etmediği soya gibi ürünlerden daha fazla endişe duyduğunu söyledi. 

Salı günü erken saatlerde eyaletin liman idaresi, terminalleri Laguna dos Patos lagününün seviyesindeki yükselmeden etkilenmediği için Rio Grande'nin "normal çalıştığını" söyledi.

Yetkili, sabah saat 8 sularında Rio Grande Limanı erişim kanalında akıntının azaldığını ve suyun saatte 5,55 kilometreye eşdeğer olan yaklaşık üç knot hızla akmasına izin verdiğini belirtti. Gelgit tablosu normalin 90 cm üzerinde bir seviyeye işaret ediyor.

Bir nakliye acentesi olan Cargonave, geçen yıl 10,4 milyon ton soya fasulyesi ve 3,6 milyon ton soya küspesi ihraç eden Rio Grande Limanı'na tahıl varışlarının yavaşladığını doğruladı. 

Editör: Haber Merkezi