MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor

Ukrayna, Rusya'nın Temmuz 2023'te gemilerin güvenli dolaşımını garanti altına alan ve BM tarafından imzalanan anlaşmadan çekilmesinin ardından Karadeniz'de kurduğu nakliye koridoru üzerinden tahıl ihraç etmeye devam ediyor. IUMI'ye göre, "Karadeniz tahıl anlaşması" olarak adlandırılan anlaşmanın sona ermesinden bu yana, Rusya Ukrayna kıyı tesislerine zarar verip yerel suları mayınlarken bile, Ukrayna limanlarından deniz sigortacıları tarafından sigortalanan uluslararası tonajla yaklaşık 10 milyon ton tahıl taşındı. Sigorta kapsamı, Ukrayna'nın tahıl hasadının büyük bir kısmının denizaşırı ülkelere ihraç edilmesini sağlayarak uluslararası tarımsal emtia fiyatlarını istikrara kavuşturdu.

Bu arada IUMI, Kızıldeniz'de uygun fiyatlı tekne ve yük sigortası ürünlerinin kolayca bulunabildiğini ve gemi sahiplerinin bu rotayı kullanmayı tercih edenler için gerekli teminata sahip olmalarını sağladığını belirtiyor. Devam eden saldırılara ve Süveyş Kanalı geçişleri ile küresel tedarik zincirleri üzerindeki önemli etkilere rağmen, deniz sigortası piyasası hem Kızıldeniz/Süveyş Kanalı geçişleri hem de Ümit Burnu çevresindeki daha uzun rota için yeterli teminat sağlayabildi.

Ancak IUMI, düşük su seviyelerinin Panama Kanalı'ndan geçişleri kısıtladığını, bir geminin maksimum su çekimini 50 feet'ten 44 feet'e düşürdüğünü ve günlük geçişlerin 34-36 gemiden yaklaşık 24 gemiye düştüğünü bildirdi. Bu sayının bu ayın sonlarına doğru 18 gemiye düşmesi bekleniyor, bu da transit sürelerinin uzamasına ve teslim edilen mallarda olası bir kıtlığa yol açacak.

Bu zorluklara rağmen IUMI, 2022 yılında küresel deniz sigortası primlerindeki büyümenin, eylül ayındaki yıllık konferansında yayınlanacak olan 2023 sonuçlarını potansiyel olarak artırabileceğini belirtti. Ancak 2024 prim tabanı, tedarik zinciri sorunları, zayıf tüketici güveni, yüksek faiz oranları ve bazı bölgelerdeki ekonomik yavaşlama nedeniyle öngörülemez olabilir.

IUMI, eylül ayında Berlin'de düzenlenecek olan yıllık konferansında 150. yıl dönümünü kutlayacak. Konferansta, "Küresel ticareti mümkün kılan 150 yılın üzerine inşa etmek" teması altında küresel deniz sigortacılığı piyasası ve acil sorunlar üzerine tartışmalar yapılacak.

Editör: Haber Merkezi