Sanmar Altınova Tersanesi'nde yapımı tamamlanan ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü filosuna katılacak olan Kurtarma 17- Kurtarma 18 römorkörlerinin teslim alma töreni düzenlendi. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da katıldı.

Altınova’da Sanmar Tersanesi’nde düzenlenen törene, Yalova Valisi Hülya Kaya, UAB Bakan Yardımcıları Durmuş Ünüvar, Osman Boyraz, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan, İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, milletvekilleri, bürokratlar, denizcilik sektörü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşma yapan Bakan Uraloğlu, “Bizler için denizlerimiz mavi vatanımızdır. Atalarımızın Türk Boğazları'nda yaklaşık üç asır mutlak egemenlik devri yaşayarak, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de tam anlamıyla kontrolü sağladıkları tarihi bir gerçektir. Buradan hareketle özellikle son 21 yılda bir deniz kaptanının oğlu olan sayın cumhurbaşkanımız liderliğinde ulaştırmadan sorumlu bakanlık olarak attığımız her adımı bu bilinçle atıyoruz” dedi.

Uraloğlu, hayata geçirilen yatırım ve uygulanan politikalar sayesinde bugün Türkiye’nin, 217 limanında 543 milyon ton yük, 12,4 milyon TEU konteyner elleçlenen, Tekirdağ, Ambarlı, Kocaeli ve Mersin’de bulunan konteyner limanları dünyada ilk 100 liman arasına giren, 45,7 milyon dwt’ye ulaşan deniz ticaret filosu ile dünya sıralamasında 12’nci sırada yer alan ve 1 milyonu aşan amatör denizcisi ve 138 bin gemi insanı ile dünyanın önde gelen denizci ülkeleri arasında yer aldığını ifade etti. Uraloğlu, Türk bayrağının, denizcilik sektöründe dünyanın en prestijli bayrakları arasında olduğunu söyledi.

“21 Yılda 37 olan tersane sayımızı 85’e çıkardık”

Türkiye’nin 2003 yılına kadar sadece Tuzla’ya sıkıştırılmış can çekişen bir gemi sanayi sektörü olduğunu kaydeden Uraloğlu, “Biz tersaneciliğimizi tüm kıyılarımıza yayacak politikalar yaptık ve yatırım yapacak sektör temsilcilerimizin önünü açtık. Sayısal ve kapasite olarak geçmişten bugüne sektörümüze bakacak olursak; 2002 yılında 37 olan tersane sayımız 85’e, yıllık üretim kapasitemizi ise 550 bin dedveyt ton’dan 4,79 milyon dedveyt tona yükselttik. Tersanelerimizdeki bakım-onarım hacmi de 35 milyon dedveyt tona çıktı” şeklinde konuştu.

“Yıl sonunda sektör ihracatının 2 milyar dolara ulaşmasını hesaplıyoruz”

Uraloğlu ayrıca, gemi inşa sektörünün emek yoğun niteliği ve oluşturduğu geniş faaliyet alanı ile Türkiye’deki istihdamın artmasına da önemli katkılar sağladığını belirterek, “Gemi sanayimizin ihracat rakamı kasım sonu itibariyle tüm Türkiye’de 1.7 milyar dolar, Yalova’da ise 661 milyon dolar olmuştur. Yani, Türkiye gemi sanayi ihracat rakamının büyük bir oranı Yalova'da üretilmiştir. Yıl sonu itibariyle de sektör ihracatının 2 milyar dolara ulaşmasını hesaplıyoruz” diye konuştu

“Türkiye gemi siparişinde dünya’da 7. Sırada”

Özellikle balıkçı gemisi inşasında atağa geçen Türkiye’nin, rakibi İspanya’yı geride bırakarak en fazla ihracat yapan ülke olduğuna dikkati çeken Uraloğlu, “Ülkemiz gemi siparişinde dünyada 7., gemi sökümünde ise dünyada 4. ve Avrupa’da lider konumda olan gemi inşa sanayimiz; bizler için büyük bir gurur kaynağıdır. Çalışmalarına hız kesmeden devam eden gemi inşa sanayimiz dünya balıkçılığında önde olan ülkelere balık avlama ve canlı balık taşıma gemisi ihracatı yapan bir konuma gelmiştir.” ifadelerine yer verdi.

“Yalova Avrupa’nın en iyi bakım-onarım tersanelerine sahip”

Dünyanın ilk hibrit balıkçı gemisi, full elektrikli feribot, LNG-hibrit-elektrikli römorkör, katamaran enerji gemisi gibi birçok yenilikçi projede Türk mühendislerinin imzasının olduğunu belirten Uraloğlu, “Bugün Yalova’da 31 faal tersane ve 7 tekne imal yerinin yanında inşası, devam eden 2 tersane yatırımı daha bulunmaktadır. Yeni inşa tesislerinin yanında bölgede bulunan 13 yüzer havuz ve 2 kuru havuz ile Yalova Avrupa’nın en iyi bakım-onarım tersanelerine sahiptir. Bölgedeki planlanan toplam tersane alanı yaklaşık 3,4 milyon m2 olup, yatırımı tamamlanmış mevcut alanların toplamı 2,8 milyon m2’yi geçmiştir. Halen bölgede uygun alanlarda tersane kurulmasına yönelik planlama çalışmaları da devam etmektedir” dedi

“Türkiye denizcilik sektöründe yatırımlarını hızla sürdürüyor”

Uraloğlu bakanlık olarak, Türkiye’nin denizlerinde seyir emniyetini, can, mal ve çevre güvenliğini artırmaya yönelik yatırımların tüm hızıyla sürdürüldüğünü, bu kapsamda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün, görev ve sorumluluklarını en üst düzeyde yerine getirmek için sürekli olarak gelişen teknolojiye ayak uydurmakta olduğunu ve filosunu güçlendirdiğini söyledi.

Deniz güvenliğini sağlayacak, çevreyi koruyacak

Uraloğlu, Kurtarma 17 ve Kurtarma 18’in acil müdahale ve kurtarma operasyon kabiliyetlerinin artırılmasında etkin bir rol oynayacağını ve deniz güvenliği ve çevre koruma çabalarına önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Slovenya'nın deniz kuvvetleri gemisi Desan Tersanesi'nde yenilenecek Slovenya'nın deniz kuvvetleri gemisi Desan Tersanesi'nde yenilenecek

Römorkörlerin, yerli inşa edilerek modern teknolojiyle donatıldığını da kaydeden Uraloğlu, “Denizlerimizin tüm zorlu koşullarda bile çevresel hassasiyet ile insan hayatı için özverili bir şekilde görevlerini sürdüren uzman ve deneyimli personelimiz ile birlikte her türlü acil duruma 7/24 hazır bir şekilde hizmet vereceklerdir. İyi yetişmiş, gözü kara ve güvenilir kıyı emniyeti personelimiz artık daha güçlü. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Tamer Kıran: "Tersaneler bakım-onarım üssü haline geldi"

Törende İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran da konuştu.

Tamer Kıran konuşmasında, gemi inşa sektörünün, özellikle 2008 küresel krizinden sonra geçen 14-15 yıllık dönemde başarılı işlere imza attığını kaydetti. Bu dönemde yeni alanlara, niş ürünlere, özel amaçlı tekne inşaatına yönelen tersanelerin, feribot, yolcu gemisi, platform destek gemisi, römorkör ve balıkçı gemisi gibi özel gemilere ek olarak mega yat inşası konusunda da küresel rekabette avantajlar sağladıklarını ve dünya sıralamasında üst sıralara yükseldiklerini belirtti. 

2022 yılında 55 bin 798 DWT’lik 17 adet geminin teslimini gerçekleştiren tersanelerin, son yıllarda hem savunma sanayi projelerinde büyük başarı sağladığını hem de bulunduğu coğrafi konum itibariyle bölgede bir bakım-onarım üssü haline geldiğini belirten Tamer Kıran, 2022 yılında tersanelerimizde yaklaşık 35.200.000 DWT’lik bakım-onarım gerçekleştirildiğini, sektörde çalışan sayısının ise yaklaşık 90 bin kişiye yükseldiğini kaydetti.

Tüm bu başarılara rağmen uzun yıllardır sorun oluşturan teminat mektubu konusuna son zamanlarda artan maliyetler ve finansmana erişim güçlüğü de eklenince, sektörün karşı karşıya kaldığı sıkıntıları yakından takip ettiklerini belirten Tamer Kıran, “Gemi inşa sektörümüzün bu acil sorununa çözüm bulunması için devletimizin ilgili Bakanlıklarına talepleri sürekli iletiyoruz. Sağ olsunlar hükümetimizin de bu konuda elinden gelen gayreti gösterdiğini belirtmeliyim. Bu sorunu çözersek önümüzdeki dönemde siparişlerin peşi sıra geleceğine, bu alandaki iddialı konumumuzu sürdürmeye devam edeceğimize yürekten inanıyorum” diye konuştu.

SANMAR Denizcilik'in römorkör üretiminde önemli başarılara imza atan, bu alanda Türkiye'yi uluslararası alanda en iyi şekilde temsil eden tersanelerden bir tanesi olduğunu belirten Tamer Kıran, bu başarıda emeği olan herkesi kutlayarak daha önemli başarılara imza atmalarını beklediklerini ifade etti.

Tamer Kıran, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü filosuna katılan Kurtarma 17 ve Kurtarma 18 römorkörlerinin başarılı görevler icra etmelerini temenni etti.

Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gürün, Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Üyesi, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törenin sonunda kurdele kesimi yapıldı.

Bakan Uraloğlu ve beraberindekiler Kurtarma 17 isimli acil müdahale römorkörünü gezerek incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından gemi inşa sektörüyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Editör: Haber Merkezi