Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Derneği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, gemi inşa sektörü açısından geride bıraktığımız 2022 yılını değerlendirdi ve önümüzdeki yıl için öngörülerini açıkladı. Kıran, “2022 yılını bir önceki yılda olduğu gibi özellikle Avrupa coğrafyasından müşterilerin tercih ettiği bakım-onarım ve yeni inşa faaliyetlerimizle geçirdik. Bu durum elbette coğrafi yakınlığımızın yanı sıra bizim kaliteli üretimimizin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan uluslararası fuar, toplantı vb. etkinliklerde ülkemizi temsil etmek misyonumuz bu yıl da devam etti” şeklinde konuştu.

Atlas’ın tek rakibi kendisi Atlas’ın tek rakibi kendisi

 

Avrupa’nın en önemli merkeziyiz

 

Son yıllarda artan çevreci teknolojilerin ülkemiz adına önemli bir getirisi olduğunu belirten Kıran, “Hem jeopolitik konumumuz hem de pandemi sürecinin etkisinde, zamanında teslim ettiğimiz projeler sayesinde özellikle bakım-onarım alanında Avrupa’nın kritik ve belki de en önemli merkezi haline geldiğimizi söylemek bizim için büyük gururdur. Yeni regülasyonları karşılamak için yapılan çalışmaları rakamsal olarak ifade etmek gerekirse, 350’nin üzerinde Ballast Water Treatment sistemi ve 150’nin üzerinde Scrubber sistemiyle bu alanda ciddi çalışmalarımız oldu. 2022 yılında yürüttüğümüz bakım-onarım ve yeni inşa faaliyetlerinin 2023 yılında da hız kesmeden ve sektörümüzün başarısını her geçen gün artırarak devam edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Tüm çalışmalarımız sektörümüz için

 

2022 yılı içerisinde GİSBİR’in faaliyetlerinden söz eden Kıran, “Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği olarak; sektörümüzün çalışmalarına destek olmak ve geleceğe yön vermek için yurt dışı kaynakları ve regülasyonları çok yakından takip etmekte olduğumuzu belirtmek isterim. GİSBİR olarak Avrupa Birliği’nin sektörümüzü çok yakından ilgilendiren kararlarına, üyesi bulunduğumuz Sea Europe ve Waterborne TP gibi kuruluşlar sayesinde henüz kararlar oluşma aşamasında iken müdahil olmaya çalışarak ve yeni teknolojileri geliştiren Ar-Ge ekipleriyle projeler kapsamında ortaklıklar kurarak sektörümüzün rekabette daha da güçlü hale gelmesi için çalışıyoruz. Ayrıca uluslararası fuar, etkinlik, konferans ve çalıştaylara katılarak sektörümüzün başarılarını ortaya koymak için büyük emek harcıyoruz. Tersanelerimiz de var olan nitelikli insan kaynağı ile yeni gelişmelere hızla uyum sağlayarak ve hatta dünyaya liderlik edecek çok önemli projeler ortaya koyarak sektörel büyümeyi başarıyla sürdürüyorlar. Öte yandan sektörümüzün ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağını özellikle alanımızda eğitim veren kurumlardan temin etmek ve sürekliliğini sağlayabilmek amacıyla başlattığımız tanıtım ziyaretlerimizi tüm Türkiye’deki okullarımızda gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bütün bu eforun ve çalışmaların meyvesini, gelen yeni gemi inşa siparişlerinde ve bakım-onarım işlerinde almaktayız” şeklinde konuştu.

 

Hurdaya gidiş kaçınılmaz

 

Yeni yıl için sektörü iyi dileklerini de paylaşan Kıran, “2022 yılı için de belirttiğim gibi denizcilik sektörü uluslararası kurallara tabii bir sektör olmakla birlikte, bazı kritik konularda daha sıkı bölgesel kurallar da gemiler için belirleyici olmaktadır. AB Yeşil Mutabakat dönüşüm süreçlerine uyum sağlayamayan gemiler için hurdaya gidiş kaçınılmaz görünüyor. Sanayimizin ağırlıklı olarak AB ülkelerine Yeşil Mutabakat hedeflerini karşılayan bataryalı/hibrit, inovatif gemiler ihraç ettiğini belirtmek isterim. Dünyada gemi inşa sübvansiyonları yapan bazı ülkeler varken her sene ihracatı artırmak çok da kolay değil ancak biz yaptığımız yenilikçi projeler ve kaliteli işler nedeniyle rekabeti lehimize çevirebilecek güçteyiz. Yeşil Mutabakat kapsamında özellikle armatörleri ilgilendiren çevreci teknolojilere yönelme ihtiyacı beraberinde finansal kaynakların artmasını gerektirdiği gibi, kaçınılmaz olarak maliyetleri artırıyor. 2023 yılında da umuyorum ki değişen ve gelişen bu çevreci teknolojiler yakın zamanda daha kullanışlı ve maliyet açısından da çok daha makul seviyelerde olacak. Elbette kuzeyden komşumuz olan iki ülke arasında devam eden ve global ölçekte olduğu kadar ülkemizi de olumsuz etkileyen bu anlamsız savaşın bir an önce bitmesini temenni ediyorum.

 

Bu vesileyle yaklaşmakta olan 2023 yılının sektörümüze, ülkemize ve tüm dünyaya barış, huzur ve sağlık getirmesini diliyorum” dedi.

KAYNAK: 7DENİZ DERGİSİ