Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kalkavan Sesel, KOSDER’in 2022 yılında yürüttüğü faaliyetleri şu şekilde özetledi:

 

Sektörün nabzını tuttuk

 

“Denizci Sivil Toplum Kuruluşları (STK) da küresel salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldıkları yüz yüze etkinlik ve organizasyonlarını; Covid-19 tedbirlerinin büyük oranda kaldırılmasının ardından denizcilerimizin faydalarına sundu. Türkiye ve dünya deniz taşımacılığı için önemli bir değer olan koster gemilerini ülkemizde temsil eden KOSDER’de gerek üyeleri gerekse sektörümüzün diğer paydaşlarıyla bir araya gelerek 2022 yılını en aktif ve verimli bir şekilde değerlendiren STK’lar arasında yerini aldı. Türk denizcilerini bilgilendirme amacı güden KOSDER Akademi; pandemi dönemiyle hız verdiği online programlarını devam ettirerek bu yıl da 30’dan fazla söyleşi, eğitim ve panelle denizcilik sektörünün nabzını tuttu. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen bu etkinlikler, aynı zamanda KOSDER YouTube kanalında da yayınlanarak denizcilerimiz ve denizci öğrencilerimiz için önemli bir dijital bilgi kaynağı oluşturuldu.

 

ISTSHIP vesilesiyle İstanbul’umuz bir kez daha dünya vitrinine çıktı

 

Ayrıca Türk Armatörler Birliği ile ortaklaşa olarak bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz İstanbul Uluslararası Denizcilik Konferans ve Gala Yemeği (ISTSHIP) denizcilik camiamız tarafından büyük bir ilgi gördü. 24 ülkeden 670 misafirin katıldığı ISTSHIP-22’de denizlik endüstrisinin gündeminde yer eden konu başlıkları, küresel deniz taşımacılığında söz sahibi uzmanlar tarafından değerlendirildi. Yunanistan’ın misafir ülke olarak davet edildiği ISTSHIP-22’de aynı zamanda denizciliğin önemli merkezlerinden birisi olan İstanbul’umuz dünyanın dört bir yanından gelen denizcileri ağırlayarak bir kez daha dünya vitrinine çıktı.

 

Yunan Koster Armatörleri Derneği ile yakın temaslarda bulunduk

 

Denizcilik sektörünün küresel oluşu ve uluslararası yapısı KOSDER’in attığı her adımda olduğu gibi derneğimizin bu yıl ülke sınırlarımızın dışına çıkması adına da bizlere değerli bir vizyon çizdi. Özellikle; Yunan Koster Armatörleri Derneği (HSSA) ile karşılıklı olarak gerçekleştirdiğimiz ziyaretler ve geliştirdiğimiz iyi ilişkiler, bölgemizde koster tonajını temsil eden her iki derneğin yapacağı çalışmalara ön ayak oldu. Nitekim HSSA’nın ISTSHIP-22’nin ana teması oluşturulurken ve devam eden süreçte verdiği destekle beraber organizasyona hatırı sayılır bir katılım sağlaması, bu birlikteliğin başlıca göstergelerinden birisini oluşturdu.

 

Savaş sebebiyle yaşanan sıkıntıların çözümü için var gücümüzle çalıştık

Ufuk Erinç IBIA’da söz sahibi olmaya talip oldu Ufuk Erinç IBIA’da söz sahibi olmaya talip oldu

 

24 Şubat tarihinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, KOSDER’in 2022 yılındaki en hassas ve başlıca gündemlerinden birisiydi. İlk olarak insani boyutuyla ele aldığımız savaşın Türk denizcilerine ve bölgede yoğun bir şekilde taşımacılık faaliyetlerini sürdüren koster gemilerine etkilerini ilk andan itibaren tespit etmeye çalıştık. Öncelikle; Rusya ve Ukrayna limanlarında mahsur kalan gemi insanlarımızın ve gemilerimizin tahliyesi konusunda idaremiz ile iletişimde kalarak kendilerinin çalışmalarına katkı sunmaya gayret gösterdik. Savaşın başladığı andan itibaren 10 aylık süreçte bölge limanlarında mahsur kalan Türk bayraklı ve Türk sahipli gemilerin anlık durumlarını yakından takip ettik ve takip etmeye de devam ediyoruz. Gemi insanlarımızın ve gemilerin tahliyesi, sigorta konusunda yaşadıkları sıkıntılar ve ortaya çıkabilecek diğer problemler hakkında idaremizin ilgili birimleriyle iletişimde kalarak çalışmalarımızı hayata geçirdik. Aynı zamanda yönetim kurulu üyelerimizin de desteğiyle ulusal ve uluslararası basın yayın organlarına konu hakkında demeçler vererek mahsur gemilerimizin armatör ve işletmecilerinin yaşadıkları mağduriyetleri ülke gündeminde yer etmesini amaçladık. Bununla birlikte; savaş kaynaklı yaşanan gelişmeler ve dikkat edilmesi gerekenler hususunda denizcilerimizi bilgilendirme amacıyla KOSDER Akademi çatısı altında çok sayıda söyleşiyi sektörümüzün faydasına sunduk. Hâlihazırda Ukrayna limanlarında mahsur kalan 12 gemimizin kurtarılması konusunda da sürece katkı vermeye devam ediyoruz.”

 

2021 yılını; deniz taşımacılığı açısından beklentilerin karşılandığı bir yıl olarak tamamlamıştık diyen Sesel, “Aynı öngörüyle girdiğimiz 2022, geri de bırakılan yılın devamı niteliğinde olacağına dair işaretleri daha ilk aylarda armatör ve işletmecilere vermişti. Şubat ayının sonuna doğru başlayan Rusya-Ukrayna savaşı ise; oluşan bu olumlu havayı bir anda tersine çevirerek deniz taşımacılığı açısından kötümser rüzgârların esmesine neden oldu. Küresel bir ekonomik krizi tetiklemesi beklenen savaş, bölge limanlarından her ay ortalama 700 gemiyle yükleme yapan koster gemileri için de belirsiz bir ortamı beraberinde getirdi. Devam eden süreçte ise oluşan olumsuz havanın aksine deniz taşımacılığı, savaştan en az hasarla çıkmayı başararak bu yılın son aylarını karşıladı. Özellikle bölgede bulunan nehir gemileri savaşa rağmen beklenenin de ötesinde navlun artışlarını yakaladı.

 

2023’ün ikinci yarısına kadar deniz taşımacılığı için sakin bir dönem

 

2022’yi geride bırakmaya hazırlandığımız bu günlerde, 2023’e dair öngörüler de yavaş yavaş netleşmeye başladı. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, sigorta konusunda yaşanan sıkıntılar, yakıt fiyatları ve diğer resesyon işaretleri dikkate alındığında; 2023’ün ikinci yarısına kadar deniz taşımacılığı için sakin bir dönem olacağı düşünülüyor. Tabii ki en büyük temennimiz yeni yılın; olumlu gelişmelerin yaşandığı, denizcilerimizin yüzünün güldüğü, keyifli ve bol kazançlı bir sene olması” ifadelerini kullandı.

 

2023’ün sağlık, mutluluk ve bol bereket getirmesini temenni ediyorum

 

Yeni yıla girerken sektör ve ülkemiz için iyi dileklerini de paylaşan Sesel, “Her yeni yıl tüm insanlık için; yeni umutların, yeni beklentilerin, ulaşılmak istenen başka hedeflerin ve en önemlisi barış, huzur ve sağlığın daim olduğu günlerin temenni edildiği yeni bir başlangıçtır. Aynı dilekleri tekrar edeceğimiz ve gerçekleşmesini gönülden dileyeceğimiz bu yıl da savaşın son bulduğu ve tüm dünyanın huzur içinde yaşadığı bir sene diliyorum. 2023’ün ülkemize ve başta dünyanın dört bir yanında fedakârca mesleklerini icra eden denizcilerimize ve sektörümüzün kıymetli temsilcilerine sağlık, mutluluk ve bol bereket getirmesini temenni ediyorum. Aynı zamanda gülen yüzlerin, hoş görü ve sevginin bol olduğu bir yıl geçirmemizi diliyorum” dedi.

KAYNAK: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi