ONE, gemilerini geçici olarak, derhal ve etkili bir şekilde Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı'ndan uzaklaştıracağını söyledi. Alternatif olarak gemiler, Ümit Burnu üzerinden yönlendirilecek ya da seferleri geçici olarak durdurulacak ve güvenli bir bölgede yeniden konumlandırılacak.

Merkezi Singapur'da bulunan Japon NYK Line, Mitsui OSK Lines ve Kawasaki Kisen Kaisha'nın (K Line) konteyner taşımacılığı bölümü, durumu takip edeceğini ve sorun normale döndüğünde Süveyş üzerinden operasyonlarına devam edeceğini belirtti.

A.P. Moller-Maersk 19 Aralık'ta yaptığı açıklamada Kızıldeniz bölgesindeki saldırı riskini azaltmak için gemilerini daha uzun olan Ümit Burnu rotasına yönlendireceğini duyurdu. Bu duyuru ONE'ın hamlesiyle aynı zamana denk geliyor. Daha önce Yemen'deki Husi militanları tarafından gemilere yapılan saldırılar Maersk'i Bab el Mendab Boğazı üzerinden yapılan seferleri geçici olarak durdurmak zorunda bırakmıştı.

Maersk'e göre 18 Aralık itibariyle yaklaşık 20 gemi geçişlerini erteledi. Bunların yarısı Aden Körfezi'nin doğusunda beklerken, geri kalan gemiler ya Akdeniz'de Süveyş'in kuzeyinde ya da Kızıldeniz'de Süveyş'in güneyindeydi.

ABD liderliğinde bir deniz görev gücü

Yemen'deki Yemen'de Husilerin enerji tüccarlarını alarma geçiren ve büyük petrol ve nakliye şirketlerini Avrupa ve Asya pazarlarını birbirine bağlayan hayati su yolundan uzak durmaya zorlayan daha fazla deniz saldırısını önlemek için, ABD başkanlığındaki bir deniz görev gücü Kızıldeniz çevresinde konuşlandırılacak.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 18 Aralık'ta bölge liderleriyle bir zirve düzenleyerek ABD'nin Refah Muhafızı Operasyonu olarak bilinen savunma planına İngiltere, Fransa, İtalya, Bahreyn, Kanada, Hollanda, Seyşeller, Norveç ve İspanya'nın da katılacağını açıkladı. Japonya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanlığı 19 Aralık'ta Japonya Savunma Bakanı Minoru Kihara'nın da katıldığı Kızıldeniz Deniz Güvenliği konulu çevrimiçi bir tartışmaya ev sahipliği yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Kihara, Orta Doğu'daki deniz yollarının istikrarlı bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve uluslararası toplumda istikrar ve güvenliği korumak için Japonya Savunma Bakanlığı ve Öz Savunma Kuvvetleri'nin ilgili ülkelerle yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor

Açıklamaya göre, SDF ve Japonya Savunma Bakanlığı, dünya barışı, istikrarı ve deniz güvenliğini korumak için ABD ve diğer benzer düşünen uluslarla birlikte çalışmaya devam edecek. Japonya'nın Deniz Öz Savunma Gücü 2009 yılından bu yana Somali açıklarında, Aden Körfezi'nde Japonlara ait gemileri korsanlık saldırılarına karşı korumak üzere görev yapıyor.

Editör: Haber Merkezi