Maersk CEO'su Vincent Clerc, kısa bir süre önce müşterileriyle gerçekleştirdiği çevrimiçi bir etkinlikte, Kızıldeniz'de 2024 yılının üçüncü çeyreğine kadar sürmesi beklenen istikrarsız durum nedeniyle taşıyıcıların ve işletmelerin karşı karşıya kaldığı zorluklara ilişkin uyarıcı bir açıklama yaptı.

Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde gemilere yönelik devam eden saldırılar lojistik ve tedarik zincirlerini ciddi şekilde etkilemekte, Maersk gemilerini Ümit Burnu üzerinden Afrika'da yeniden rotaya girmeye zorlamakta ve taşıyıcılar ve işletmeler için zorluklara neden oluyor.

MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı

Clerc, "Bu zorluklarla hep birlikte karşı karşıyayız ve önümüzde gelişmeye devam eden yeni koşullar dizisiyle başa çıkarken onlara yakın durduğumuzdan emin olmamız gerekiyor. Bu aksaklıklar ve bunların işiniz üzerindeki etkisi ne benim ne de Maersk'teki hiçbir meslektaşımın hafife aldığı bir şey değil. Zor olduğunu biliyoruz. Sizin için zor olduğunu biliyoruz. Sizi büyük bir baskı altına soktuğunu biliyoruz" dedi.

Clerc, Kızıldeniz'deki durumun geçen yılın sonlarında başlamasından bu yana yaşanan 'büyük etkiler' üzerinde durdu. Gemilerin Afrika çevresinde yeniden yönlendirilmesinin, ticarete bağlı olarak iki ila üç ek gemi gerektirdiğini belirtti. Konteyner taşımacılığına olan talep yüksek seyretmeye devam etse de, başlangıçta ekstra kapasitenin azlığı ve sektörün ek tonaj getirme kabiliyetinin sınırlı olması sorunu daha da kötüleştirdi.

"Bugün, yelken açabilen tüm gemiler ve dünyanın diğer bölgelerinde daha önce iyi kullanılmayan tüm gemiler, boşlukları kapatmaya çalışmak için yeniden konuşlandırıldı" diyen Clerc şunları söyledi: "Bu durum sorunun bir kısmını hafifletti, ancak Maersk de dahil olmak üzere sektör genelindeki tüm sorunları hafifletmekten çok uzak. Önümüzdeki ay eksik pozisyonlarımız ya da normalde o hatta sahip olduğumuzdan önemli ölçüde farklı büyüklükte gemilerimiz olacak, bu da var olan tüm talebi taşıma kabiliyetimizin azalması anlamına gelecektir."

Maersk'in Ay Yeni Yılı civarındaki talep zirveleri için yaptığı hazırlıklar 2024'ün ilk çeyreğindeki etkilerin hafifletilmesine yardımcı oldu, ancak nisan ve mayıs aylarından bu yana zorluklar arttı.

Artan maliyetler ve sınırlı kapasite, Maersk gibi taşıyıcılar için konteyner fiyatlarının yükselmesine yol açtı ve uzun vadeli yüksek kiralama ücretleri taahhüt ederek geçici olarak daha yüksek navlun ücretlerine neden oldu.

Clerc, Maersk'in Kızıldeniz ve Aden Körfezi üzerinden seferlerine ancak denizcilerin, gemilerin ve yükün güvenliği garanti altına alınabildiğinde yeniden başlayacağını vurguladı. Bir çözüm bulunmasının ardından gemiler Süveyş Kanalı üzerinden normal rotalarına hızlı bir şekilde geri dönebilecek. Ancak bazı gemilerin önce Ümit Burnu çevresindeki yolculuklarını tamamlamaları gerekecektir. Clerc, operasyonlar istikrara kavuşmadan önce farklı rotalarda seyreden gemilerin bir araya gelmesiyle oluşabilecek liman sıkışıklığı konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak: gcaptain.com

Editör: Haber Merkezi