İZDENİZ Arabalı Feribot Filosu Genişliyor
Haber
22 Ocak 2020 - Çarşamba 14:47
 
İZDENİZ Arabalı Feribot Filosu Genişliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi deniz ulaşımının geliştirilmesi hedefi kapsamında mevcut filoyu genişletiyor. Bu yıl içinde hizmete alınacak arabalı feribotlardan ilki Tuzla’da törenle denize indirildi.
Gemi İnşa Haberi
İZDENİZ Arabalı Feribot Filosu Genişliyor

Şehir içi ulaşımda deniz taşımacılığının payını artırmayı amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl içinde iki yeni arabalı feribotu hizmete alıyor. İstanbul Tuzla’da yapımı süren feribotlardan ilki dün törenle suya indirildi.

 

322 yolcu, 51 araç, 18 bisiklet ve 10 motosiklet kapasitesine sahip yeni geminin donatım işlemleri deniz üzerinde tamamlanacak ve İzmir’e gönderilecek. Yeni arabalı feribot Mayıs ayında İzmir’de Üçkuyular Bostanlı arasında sefer yapacak. Saatte yaklaşık 22 kilometre (12 knot) hız yapabilen geminin ikincisinin de Kasım ayında İzmir Körfezi’yle tanışması bekleniyor.

ÜÇ YILDA SEKİZ GEMİ ALINACAK

 

Arabalı feribotun denize indirilme töreninde bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımdaki yaklaşımının, raylı sistemin geliştirilmesi, toplu ulaşımın artırılması ve karbon emisyonunun azaltılması üzerine kurulduğuna dikkat çekti. “Hükümet desteği olmadan yaptığımız ve yapmaya çalıştığımız metrolar da bu üç amaca ulaşma konusundaki kararlılığımızın göstergesi. Deniz filomuzda 16 yolcu gemisi, üç arabalı vapur var. Bu yıl hizmete alınacak iki yeni arabalı vapurla şehir içinde deniz ulaşımının payını artırma hedefimize daha da yaklaşacağız” diyen Buğra Gökçe, geminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Tuzla’daki Çeliktrans’a ait tersanede düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, Ulaşım Daire Başkanı Mert Yaygel, Çelik Trans tersanesi yetkilileri ve ilgili bürokratlar katıldı.

 

GEMİNİN ADINI İZMİRLİLER VERECEK

 

Adı İzmirlilerin sosyal medya üzerinden katılacağı bir anketle belirlenecek gemi, kurdele kesiminden sonra işçilerin alkışları ve İzmir Marşı’yla suya indirildi. 2021 ve 2022 yıllarında filosuna altı gemi daha katmayı planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl hizmete alınacak iki feribotla birlikte 2023’e kadar filosuna sekiz yeni gemi eklemeyi stratejik planına dahil etti.

Arabalı feribotun teknik özellikleri

En: 15,2 m

Boy: 74 m

Ağırlık: 1323 ton

Güç: 2 x1000 beygir gücü

Hız: 12 knot

 

İZDENİZ’in mevcut filosu

 

Yolcu gemileri:

1. Çakabey

2. Dokuz Eylül

3. 1881 Atatürk

4. Soma 301

5. Dario Moreno

6. Attila İlhan

7. Foça

8. Cengiz Kocatoros

9. Gürsel Aksel

10. Sait Altınordu

12. Metin Oktay

13. Gezi

14. İhsan Alyanak

15. Prof. Dr. Aziz Sancar

16. Bergama (Nostalji Vapuru)

Arabalı feribotlar:

1. Hasan Tahsin

2. Ahmet Piriştina

3. Kubilay

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: İZDENİZ, Arabalı, Feribot, Filosu, Genişliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı