DNV'nin Alternative Fuels Insight (AFI) platformuna göre, Mart 2024'te metanol ve amonyak yakıtlı gemiler için ikişer ve LNG yakıtlı bir gemi için bir olmak üzere beş yeni sipariş geldi.

Mart ayındaki nispeten sakin faaliyete rağmen, genel ivme güçlü. Geçen yılın aynı döneminde 44 olan alternatif yakıtlı gemi siparişi sayısı 2024'ün ilk çeyreğinde 68'e ulaşarak 2023'e kıyasla %50 artış gösterdi.

DNV Küresel Dekarbonizasyon Direktörü Jason Stefanatos, "Mart ayındaki sipariş faaliyeti ocak ve şubat aylarında görülen yüksek hacimlerle eşleşmemiş olsa da, büyük resim kesinlikle olumlu. Birinci çeyrekte yeni siparişlerin yıldan yıla katlanarak büyümesi, alternatif yakıtlı filonun hızla genişlediğini gösteriyor" dedi.

Stefanatos ayrıca, 2021'den bu yana iki kattan fazla artarak 500 operasyonel gemiyi aşan LNG filosunun önemli ölçüde genişlediğini vurguladı. Metanol sipariş defterinin de önümüzdeki yarım on yılda benzer bir büyümeye işaret ettiğini söyledi.

Metanol, geçen yıl yeni gemiler için tercih edilen alternatif yakıt olarak sıvılaştırılmış doğal gazı (LNG) geçerek denizcilik sektörünün karbonsuzlaştırma çabalarında önemli bir kilometre taşına işaret etti.

Ayrıca, amonyak filosunun bu yıl ikisi mart ayında olmak üzere beş yeni sipariş alması ve 2023'ün tamamında 11 amonyak yakıtlı yeni inşa siparişi alması, bu yakıtla çalışan gemiler için ilk siparişleri işaret ediyor.

Med Marine, Arrendadora Continental'e römorkör teslim etti Med Marine, Arrendadora Continental'e römorkör teslim etti

Stefanatos ayrıca "Şu anda amonyak gemilerine yapılan yatırımların artış eğiliminde olduğuna dair açık göstergeler var. Piyasa koşulları bu büyümenin önümüzdeki aylarda ve yıllarda da devam edeceğini gösteriyor" diye konuştu.

DNV'ye göre, 2023 yılında toplam 1.281 siparişten alternatif yakıt tahrikli toplam 298 gemi sipariş edildi ve bu bir önceki yıla göre %8'lik bir artış anlamına geliyor.

Editör: Haber Merkezi