Malezya'nın önde gelen denizcilik şirketi MISC'nin tanker kolu olan AET, dünyanın ilk amonyaklı çift yakıtlı aframaxları için sipariş verdi.

115.000 dwt'lik gemiler Dalian Shipbuilding'de inşa edilecek ve Petronas'a ait Petco Trading Labuan Company Ltd (PTLCL) ile imzalanan sözleşme kapsamında 2027 yılında teslim edilmesi bekleniyor. Finansal koşullar ise açıklanmadı.

Sipariş, geçen yıl iki tarafın amonyaklı çift yakıtlı bir ünitenin potansiyel gelişimini ve inşasını duyurduğu mutabakat zaptının ardından geldi.

MISC Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO'su Kaptan Rajalingam Subramaniam, "Bugün imzalanan zaman çarteri anlaşmaları ve gemi inşa sözleşmeleri, hırsın eyleme dönüştüğünün açık bir kanıtıdır" dedi. 

Nisan 2022'de AET, Güney Koreli gemi üreticisi Samsung Heavy Industries ve klas kuruluşu Lloyd's Register ile birlikte, yeşil amonyakla çalışabilecek iki adet çok büyük ham petrol gemisi (VLCC) geliştirmek üzere Castor Girişimini kurdu. Aynı yıl AET, Tayland'ın enerji şirketi PTT ile de amonyaklı çift yakıtlı aframaxlar geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı.

Konteyner gemisi teslimatları geçen yılın rekorunu kırdı Konteyner gemisi teslimatları geçen yılın rekorunu kırdı

AET Başkanı ve CEO'su Zahid Osman, yeni inşa imzalarıyla şirketin "denizcilik sektörünün karbonsuzlaştırılmasını ilerletmek için endüstri liderleri olarak taahhütlerini yerine getirmek için somut adımlar attığını" söyledi.

MISC, amonyak ikmalinin geliştirilmesi ve yeni nesil tankerler için denizcilerin eğitilmesi konusunda sektör oyuncularıyla daha fazla işbirliği yapmayı değerlendireceğini de açıkladı.

Editör: Haber Merkezi