Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen yeni yasa, Avrupa Komisyonu ve AB üye ülkelerinin denizcilikte kullanılan temiz yakıtlara yönelik dağıtım ihtiyacının %40'ını üretim kapasitesiyle eşleştirmesi için bir ölçüt getiriyor.  

Avrupa Topluluğu Armatörler Birliği (ECSA) tarafından yapılan açıklamada, “Bu, denizciliğin AB Denizcilik Yakıt Yönetmeliği kapsamındaki hedefine ulaşması için bir ön koşul olarak, denizcilik için temiz yakıtların uygun bir fiyatla piyasada bulunmasını sağlamak için hayati bir adımdır” denildi. 

Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor

ECSA Genel Sekreteri Sotiris Raptis, “Avrupa yakıt sanayi kapasitesinin FuelEU Maritime kapsamındaki AB hedefleriyle eşleştirilmesi elzemdir” dedi ve ekibinin %40 kriterinin derhal eyleme dönüştürülmesini sağlamak üzere yetkililerle yakın işbirliği içinde çalışacağını sözlerine ekledi.

2030 yılına kadar denizcilik, sayısız yeni yeşil yakıtın her bir damlası için diğer birçok sektörle mücadele ediyor olacak.

Geçtiğimiz temmuz ayında Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından belirlenen daha katı hedefler de dahil olmak üzere, karbonsuzlaştırmaya yönelik artan düzenleyici baskı, denizcilik endüstrisinin artık 2030 yılına kadar emisyonlarda %20'lik bir azalma ve 2050 yılına kadar veya bu tarih civarında net sıfır emisyon elde etmesi gerektiği anlamına geliyor.

DNV tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2030 yılına kadar yıllık 17 milyon ton petrol eşdeğeri olarak öngörülen talebi karşılamak için denizcilik sektörünün dünya çapında öngörülen karbon-nötr yakıt arzının %30-40'ına erişmesi gerekiyor.

Editör: Haber Merkezi