Haber Detayı
19 Haziran 2020 - Cuma 12:18
 
İMEAK DTO Aliağa Meclisi Haziran ayı toplantısını düzenledi
İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Haziran ayı olağan meclis toplantısını Aliağa Kaymakamı Fatih Kızıltoprak ve Aliağa Liman Başkanı Ahmet Apak'ın katılımıyla düzenledi.
Sektörden Haberi
İMEAK DTO Aliağa Meclisi Haziran ayı toplantısını düzenledi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Haziran ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Önal başkanlığında; Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve meclis üyelerinin katılımıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya, Garnizon Komutanı Faruk Akçay, Aliağa Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Özgür Acar, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, İMEAK DTO Meclis üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

 

Özgürses Gazetesi’nin haberine göre, toplantıda Aliağa Kaymakamı Fatih Kızıltoprak’ın Covid-19 sürecinde İzmir ve Aliağa’da yaşanan gelişmeler ve yeni normal düzen ve yine Aliağa Liman Başkanı Ahmet Apak, denizcilik sektörüne özel gelişmeler üzerine birer sunum gerçekleştirdiler.

 

Toplantıda geçen ayın toplantı zabıtlarının yanı sıra Nisan ayı mizanları onaya sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

 

'Pandemide DTO'nun büyük desteğini gördük'

 

İlk söz alan Aliağa Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, koronaya ilişkin olarak, İzmir ve Aliağa’da pandemi sürecinin iyi yönetildiğini belirterek, kentin 2. sıradan 6. sıraya kadar gerilediğini kaydetti. Aliağa'nın hem liman kenti olması hem de işçi sirkülasyonun yoğun olmasından dolayı riskli bir kent olduğunu dile getiren Kızıltoprak, pandemi sürecinin hem deniz ticareti hem de sanayi ve ilçe anlamında iyi yönetildiğini belirtti. Pandemide başta sivil toplum örgütleri olmak üzere tüm destekçi kurumlara teşekkürlerini sunan Kızıltoprak, "Tabii biz bunları yaparken bizim yanımız da en büyük güç sivil toplumdu. Gerek DTO gerekse Ticaret Odası ve gerek diğer sanayi kuruluşları; örneğin başta sizler olmak üzere bizleri yaklaşık bu üç aylık süreçte maddi manevi desteklediniz. Bu noktadan dolayı ben İMEAK DTO Aliağa Şubesi’nin tüm üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Bu sürecin hızlı ilerlemesinde ve devletimizin yanında olmanız bizleri çok rahatlattı. Bundan sonra ki süreçte açıkçası tavsiyelerimiz şu. Bu süreçte üyelerimizin daha dikkatli davranmalarını kurallara daha fazla riayet etmelerini istiyoruz. En son yayınlanan genelgede denetimlerin arttırılması isteniyor. Bundan sonra lokanta veya kafe gibi işletmeleri haftada en az iki defa denetleyeceğiz. Bundan sonraki süreçte yine hep birlikte olacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Geçtiğimiz günlerde ekranlarda ve yazılı basında da gündeme gelen Antalyalı siyam ikizleri Derman ve Yiğit kardeşlere verdiği destekten dolayı Medbulk Denizcilik ve Medship Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Bartın’a teşekkür eden Kızıltoprak “DTO üyelerinin sosyal yardımlaşmayla her zaman vatandaşın yanında olduğunu gördük. Bu noktadan ötürü tüm üyelere teşekkür ediyorum. Şenol Bey’e ayrıca teşekkür ediyorum. Devletim adına çok mutluyum bunu ifade etmek isterim” dedi.

 

Apak: Başarılı bir süreç yaşadık

 

Daha sonra denizcilik sektörüne özel gelişmelerle ilgili söz alan Aliağa Liman Başkanı Ahmet Apak ise, Mart ayının başından itibaren gelen acente ve vatandaşlara yayılımı önlemek için Liman Başkanlığı'nda bir alan oluşturulduğunu belirtterek, şöyle devam etti: "Vardiya sistemiyle çalışmaya başlamıştık. Bununla birlikte bakanlığımızın talimatları kapsamında online sınavlarımızı durdurmuştuk. Gemi adamları işlemlerimizi sadece internet üzerinden yapmaya başlamıştık. Gemi adamları cüzdanlarımız, yeterliliklerimiz ve STCW sertifikaları 3 ay süreyle uzatılmıştı ve tekrar yurt dışında çalışan gemi adamlarımızın sıkıntı yaşamamaları için 3 ay süreyle daha uzatıldı. Türkiye’ye geldiklerinde liman başkanlıklarımıza deniz hizmetiyle ilgili başvurularını direk yaparak diğer işlemlerini online olarak yapıyorlardı. Bağlama kütüğü ile ilgili olarak satış ve ilk kayıt işlemleri hariç her şey durdurulmuştu. Haziran itibariyle başladı. Artık işlemlerimize devam ediyoruz. Bağlama ile ilgili bir kısıtlamamız kalmadı. Gemi söküm tesislerimize gemilerin personelsiz römorkör yedeğinde gelmesiyle ilgili mart ayından bugüne kadar devam etmiştik. 11 Haziran itibariyle bakanlığımız tarafından konulan kısıtlamaları durdurduk. Artık personelli gelen gemilere demir ordinosu veriyoruz. Personelin çıkmasıyla ilgili yani yurt dışına çıkış ve ülkelerine girişle ilgili sahil sağlık ve İçişleri Bakanlığının taşra teşkilatı emniyet genel müdürlüğünden gerekli izinleri aldıktan sonra yanaşmasına izin verilecek. Teknelerin denize elverişlilik belgeleri 1 Ağustos’a kadar uzatıldı. İlçemizde yapmış olduğumuz amatör denizci sınavlarımız durdurmuştuk. İnşallah bir aksilik olmasa bu ayın 18’inde ilk sınavla birlikte başlayacağız. Kontenjanımızı düşürdük. 30 kişilik bir kontenjanla sınavımızı yapacağız. Malumunuz gezi tekneleri ile ilgili olarak bir kısıtlamamız vardı. Bakanlığın talimatlarıyla normalleşme sürecine girildi. 12 kişi taşıyan tekneler tam kapasite diğerleri ise yüzde 50 kapasiteyle çalışıyorlar.”

 

İMEAK DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek;  TOBB tarafından verilen Nefes Kredisinin üç devlet bankası tarafından verilmeye başlandığını belirtti. Covid - 19 sürecinde hurda gemi ithalatına da değinen Şimşek, "Söküm amaçlı gelecek gemilerin Sağlık Bakanlığı Sahil Sağlık Denetleme Merkezi ve İç işleri Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin alınması doğrultusunda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması şartı ile Gemi Söküm Bölgesi’ne gelmesi uygun görülmüştür" dedi.

 

Deniz turizmi startı verdi

 

Başkan Şimşek, şöyle devam etti: "Yolcu Gemisi/Yolcu Motoru/Feribot cinsinde seyir yapan gemiler sosyal mesafe kurallarına uygun olarak; İdari Liman Seferi bölgesinde çalışan gemilerin tam kapasite ile, İdari Liman Seferi bölgesi dışında çalışan gemilerin ise 12 (dahil) yolcu kapasitesine kadar olanların tam kapasite ile, 12 yolcudan fazla kapasitesi olanların 12 yolcudan az olmamak üzere 50 kapasite ile faaliyetlerini icra edeceği ve diğer ulaşım modlarındaki uygulamalara uygun hareket edilecek. Gezinti (Tenezzüh) Gemisi cinsinde faaliyet gösteren teknelerin sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yüzde 50 kapasite ile ve 12 yolcudan az olmamak üzere faaliyetlerine başlayacağı, izin verilen yolcu taşıma kapasitesi her ne olursa olsun 150 yolcudan fazla yolcu ile sefere çıkılamayacak.

 

Ticari Yat ve İlkel Yapılı Ahşap Gemilerden sosyal mesafe kurallarına uygun olarak:

 

1.Mavi tur yapan gemilerin tam kapasite ile, 2.Günlük tur yapan teknelerden 12 (dahil) yolcu kapasitesine kadar olan teknelerin tam kapasite ile, 12 yolcudan fazla kapasitesi olan teknelerin ise 12 yolcudan az olmamak üzere yüzde 50 kapasite ile faaliyetlerini icra edecek. Turistik Amaçlı Olta Balıkçılığı cinsindeki gemilerin sosyal mesafe kurallarına uygun olarak tam kapasite ile faaliyetlerine başlayacak.”

 

Başkan Şimşek konuşmasına Aliağa ve Türkiye genelinde gerçekleşmiş olan ihracat/ ithalat rakamları ve faaliyetler üzerine de bilgilendirmelerde bulunarak devam etti.

 

Konuşmasının sonunda yaklaşan babalar günü dolayısıyla tüm babaların gününü kutlayan Şimşek, toplantıya konuk olarak katılan İMEAK DTO Meclis Üyesi Medbulk Denizcilik ve Medship Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Bartın’a geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan himayesinde Londra’da bir dizi operasyon ile birbirlerinden ayrılan siyam ikizleri Derman ve Yiğit için yaptıkları destek dolayısı ile teşekkür etti.

 

7DENİZ

 

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İMEAK, DTO, Aliağa, Meclisi, Haziran, ayı, toplantısını, düzenledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı