Dünyada geleneksel yakıtla birlikte hidrojen yakan içten yanmalı motorlarla çalıştırılan ilk römorkör Hydrotug 1 suya indirildi.

Hydrotug 1, her biri iki megawatt sağlayan BeHydro V12 çift yakıtlı orta hızlı motorları kullanan ve arıtmadan sonra en son EU Stage V emisyonlarını kullanan ilk gemi. Bu motorlarla gemi temiz yakıtlar kullanıyor ve bu da römorkörün genel döngüsünde geleneksel yakıt tüketiminde ve buna bağlı emisyonlarda genel olarak %65'lik bir azalma sağlıyor. Hydrotug 1, güverteye kurulu altı depoda 415 kg sıkıştırılmış hidrojen depolayabiliyor.

Med Marine ve Igmar'dan römorkör anlaşması Med Marine ve Igmar'dan römorkör anlaşması

CMB.TECH CEO'su Alexander Saverys, "Hydrotug 1, sıfır karbon taşımacılığına yönelik bir başka büyük adımdır ve Antwerp, Belçika ve Avrupa'da canlı bir enerji dönüşümü endüstrisinin bulunduğunu kanıtlamaktadır" dedi.

Antwerp-Bruges Limanı CEO'su Jacques Vandermeiren de “Hidrojen, çevreye minimum etkisi olan bir ekonominin ve toplumun anahtarlarından biridir. Bu nedenle geleceğin yakıtlarından biridir. Antwerp-Bruges Limanı, kendisini Avrupa ölçeğinde hidrojen ekonomisinde aktif bir öncü olarak adayarak potansiyelini sonuna kadar geliştirmeyi hedefliyor” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi