Avrupa Birliği, Kremlin'in Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşı finanse etme kabiliyetini sınırlandırmak amacıyla Rusya'nın petrol taşımacılığı devi Sovcomflot PJSC'ye yaptırım uygulamayı öneriyor. 

Rusya'nın en büyük denizcilik şirketi olan devlete ait Sovcomflot, 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Batı'nın ülkeye uyguladığı kısıtlamaların ortasında Rus petrolünün taşınmasına yardımcı olan kilit şirketlerden biri oldu. Şirket ayrıca offshore upstream hizmetleri ve sıvılaştırılmış doğal gazın deniz yoluyla taşınmasını da sağlıyor. 

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşına yanıt olarak sanayileşmiş Yedi Ülke Grubu, Rusya'nın ham petrol ve petrol ürünleri ihracatına fiyat sınırlaması getirerek ülkenin batılı nakliye ve sigorta hizmetlerine erişimini kısıtladı. Moskova, Avrupa Birliği'nin Rus petrol ithalatını yasaklaması da dahil olmak üzere kısıtlamalara, devasa bir gölge tanker filosu kullanarak ve petrolünü Asyalı müşterilere satarak uyum sağladı.

İngiltere tartışmalı göçmen gemisinin kullanımına son veriyor İngiltere tartışmalı göçmen gemisinin kullanımına son veriyor

Avrupa'nın önerisi, ABD'nin bu yılın başlarında Sovcomflot'a ve şirketle bağlantılı olduğu tespit edilen 14 ham petrol tankerine petrol satışlarını sıkıştırmak amacıyla yaptırım uygulama kararının ardından geldi. Olası AB yaptırımlarının onaylanması için tüm üye devletlerin desteği gerekiyor ve plan o zamana kadar değişebilir.

Avrupa Birliği ayrıca, savunma ve güvenlik sektöründe kullanılan mal ve teknolojilerin yanı sıra petrol ve petrol ürünlerinin nakliyesinde yer alan ya da Rus enerji sektörünün genişlemesine katkıda bulunan 13 gemiye de yaptırım uygulanmasını öneriyor.

Editör: Haber Merkezi