Alphaliner, CMA CGM'nin 7.000 teu'luk bir yeni inşa gemisini üç aylığına 105.000 dolar üzerinden kiraladığını bildirdi. 

Clarksons Research analistleri, gemi sahiplerinin, spot fiyatların covid dönemi dışında hiç görülmemiş yüksek seviyelerde seyrettiği mevcut piyasa koşullarından faydalanmak amacıyla, yüksek oranda şişirilmiş fiyatlarla çok kısa kiralama sürelerini değerlendirdiklerini belirtiyor.

Maersk'ten Kızıldeniz'deki aksamalarla ilgili uyarı Maersk'ten Kızıldeniz'deki aksamalarla ilgili uyarı

CMA CGM fikstürünü değerlendiren Alphaliner, son haftalık raporunda şunları kaydetti “Bu güçlü fiyat, özellikle hızlı üniteler olmak üzere büyük gemilerin azlığını vurguluyor ve kiracıları ya hemen tonaj temini için yüksek primler ödemeye ya da daha uzun ve daha uygun fiyatlı dönem kiralamaları için 2025'e kadar ileri pozisyonları düşünmeye zorluyor.”

Kızıldeniz'deki Husi saldırıları, küresel filonun Asya ve Avrupa arasındaki seferlerde Afrika'nın batı kıyısı etrafında yeniden yönlendirilmesine yol açtığı için konteyner taşımacılığının mevcut kazanç bolluğu başladı. 

New ConTex kiralama endeksini derleyenler yakın tarihli bir raporda, "Doğu-Batı ana hat hizmetlerinde tam kadroya sahip en büyük konteyner gemilerinin sayısındaki eksiklik, kargo kapasitesinde kıtlığa ve program kesintilerine neden oluyor" denildi. Programların karşılanmaması, gemilerin şu anda Singapur, Dubai veya Rotterdam gibi bazı büyük merkezlere yanaşmadan önce birkaç gün beklemesi gerektiğinden limanlarda sıkışıklığa yol açıyor.

Braemar brokeri, "Bu olumlu eğilimin bir süre daha devam edeceğine dair kesin bir inanç var. Sonuç olarak, konteyner kiralama ücretleri daha da iyileşiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yatırım bankası olan Jefferies, geçtiğimiz günlerde “Konteyner piyasası sağlıklı talep, kısıtlı gemi kapasitesi, pozisyon dışı kutular ve Asya'daki sıkışıklık nedeniyle çok sıkı olmaya devam ediyor ve bu da nakliyeciler ve perakendeciler açısından daha çılgın bir rezervasyon hızına yol açıyor” dedi.

Geçtiğimiz cuma günü yayınlanan Şangay Konteynerize Navlun Endeksi (SCFI) 140 puan daha artarak Ağustos 2022'den bu yana en yüksek seviyesi olan 3184,87'ye yükselirken, Drewry'nin geçtiğimiz perşembe günü yayınlanan bileşik Dünya Konteyner Endeksi geçen yılın aynı haftasına kıyasla %12 artışla feu başına 4.716 dolara çıktı. Drewry endeksi, salgın öncesi 1.420 dolar olan ortalama 2019 fiyatlarının %232 üzerinde seyrediyor.

Konteyner kazançlarında bu yıl yaşanan sıçramanın asıl kaynağı, Hamas'ın İsrail ile devam eden savaşını desteklemek amacıyla Husilerin 100'den fazla ticari gemiye saldırması ve bunun sonucunda konteyner gemilerinin büyük çoğunluğunun Süveyş Kanalı'ndan kaçınması oldu. 

Hamas ve İsrail arasında önerilen ve pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan ateşkes planı, dün borsada işlem gören birçok geminin hisse fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Gemicilik danışmanlık şirketi Vespucci Maritime'ın başında bulunan Lars Jensen, bugün LinkedIn'de yazdığı yazıda, herhangi bir ateşkesin gemilerin Kızıldeniz'e geri dönmesini sağlamayacağı uyarısında bulunarak, geçici bir ateşkesin küresel gemicilik şirketlerinin operasyon ekiplerinin gemilerini Süveyş Kanalı'na geri yönlendirmesi için yeterli olmayacağını belirtti.

Jensen, “Taşıyıcı açısından en büyük risk, Süveyş rotasına geri dönmek, ancak ateşkesin devam etmemesi ya da Husilerin başka bir gündemi olması halinde U dönüşü yapmak ve Afrika'yı dolaşmak zorunda kalmak olacaktır. Bu durum kargo akışı ve kapasite mevcudiyeti açısından son derece yıkıcı olacaktır, dolayısıyla taşıyıcılar riskten oldukça kaçınabilir” dedi.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi