Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik 12. yaptırım paketini açıkladı. Yeni yaptırımlar, özellikle Rus ham petrol ve petrol ürünleri ithalat yasağından ve G7 fiyat sınırlamasından kaçmak için kullanılabilecek ikinci el taşıyıcılar söz konusu olduğunda, satış ve ihracatlarını daha şeffaf hale getirmek amacıyla tankerlerin herhangi bir üçüncü ülkeye satışı için bildirim kuralları getirilmesini öngörüyor.

Avrupa Konseyi, petrol fiyat sınırının uygulanmasını desteklemek ve bu sınırın aşılmasını engellemek amacıyla daha sıkı uyum kuralları getiriyor.  Ayrıca güçlendirilmiş bir bilgi paylaşım mekanizması, Rus ham petrol ve petrol ürünlerini taşırken kargonun menşeini veya varış yerini gizlemek için kullanılan gemiden gemiye transferler ve AIS manipülasyonları gibi aldatıcı uygulamalar gerçekleştiren gemilerin ve kuruluşların daha iyi tespit edilmesini sağlayacak.

MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor

AB'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Bu 12'nci paketle, Rusya'nın savaş makinesini daha da zayıflatacak bir dizi güçlü yeni listeleme ve ekonomik önlem ortaya koyuyoruz. Kiev'deki gayri resmi Dışişleri Konseyi'ne başkanlık ettiğimde de belirttiğim gibi mesajımız açık: Ukrayna'ya olan bağlılığımızda kararlıyız ve onun özgürlük ve egemenlik mücadelesini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Editör: Haber Merkezi