İtalya basınında yer alan bir haberde, Panama bayraklı İpek Oba adlı konteyner gemisin yaklaşık 6 aydır Brezilya'nın Maranhão eyaletindeki São Luís Limanı’nda terk edildiği, gemideki Türk ve Venezuelalı mürettebatla ilgilenilmediği iddia edildi.

Haberde Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF), konuyla ilgili Brezilya, Panama ve Türk makamlarıyla iletişime geçtiği belirtildi.

Ulaştığımız Capramar Ship Management’ın sahibi Canatay Yılmaz, olayın uluslararası basında yer aldığı gibi olmadığını açıkladı.

Aden Körfezi ve Kızıldeniz kargo hacimlerinde yüzde 21'lik düşüş Aden Körfezi ve Kızıldeniz kargo hacimlerinde yüzde 21'lik düşüş

Yılmaz, geminin Brezilya’da talimat beklediğini söyledi. Geminin uzun bir bekleme süresi olduğunu belirten Yılmaz, MGO ikmalinin zaman aldığını, Brezilya genelinde MGO tedariği konusunda sıkıntı yaşandığını belirterek, geminin manevra yeteneğini kaybetmemesi için jeneratör kullanıldığını vurguladı. Geminin limanda 2,5-3 aydır beklediğini ifade eden Yılmaz, 4 kere yakıt ikmali yapıldığını kaydetti.

‘Mürettebatı terk etme’ iddialarını yalanlayan Yılmaz “Gemiyi terk etme, maaş yatırmama gibi bir durum yok.  Pasaportu biten bir Türk mürettebat var. Kontratı bittiğinden inemedi gemiden. Onu oradan çekmek için Türk konsolosluğuyla yazışıldı, girişimlerde bulunuldu. Acente halledemedi” dedi.

Özel Haber/7DENİZ

Editör: Haber Merkezi