Kızıldeniz'de gemilere yönelik saldırılar küresel ticarette şok etkisi yarattı. Konteyner gemilerinin rotalarını değiştirmesi maliyetleri artırırken, nakliye sürelerini uzattı. Tedarik zincirindeki aksaklıklar yeniden enflasyon endişelerini gündeme getirdi.

Uzmanlar, Kızıldeniz'deki ticaretin bir yıl boyunca kesintiye uğramasının enflasyonda en az yüzde 2'lik artışa yol açabileceğini ifade ediyor.

Saldırılar nedeniyle otomobil fabrikaları kapanırken, moda sektöründe ertelemeler başladı.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, sevkiyat gecikmeleri nedeniyle Berlin yakınlarındaki fabrikasını 11 Şubat'a kadar kapattı.

Hatlar, talebi karşılamak için ana konteyner ticaretine kapasite aktarıyor Hatlar, talebi karşılamak için ana konteyner ticaretine kapasite aktarıyor

İsveçli otomobil markası Volvo, Belçika'nın Ghent kentindeki montaj hattını bu ay üç gün boyunca rölantiye aldı.

Suzuki'nin Macaristan'daki fabrikasında üretim, Japonya'dan motor ve diğer parçaların gecikmesi nedeniyle bir hafta durdu.

Kıyafetlerin yarısı Kızıldeniz'den geçiyor

İngiliz perakende zinciri Marks & Spencer, Kızıldeniz'deki kriz nedeniyle yeni koleksyionlarını geciktireceğini duyurdu.

Amerikan Giyim ve Ayakkabı Birliği CEO'su Steve Lamar, ABD'ye ithal edilen giysi ve ayakkabıların yaklaşık yüzde 20'sinin Süveyş Kanalı üzerinden geldiğini söyledi.

Avrupa'ya ise giysilerin yüzde 40'ı ve ayakkabıların yüzde 50'si Kızıldeniz'den geçiyor.

Editör: Haber Merkezi