Dünyanın en büyük denizcilik ağı "Ocean Alliance"ın üyeleri CMA CGM, Cosco Shipping, Evergreen ve OOCL, "8. Gün Ürünü"nü piyasaya sürüyor.

Kızıldeniz'deki istikrarsız durum ve Ümit Burnu çevresindeki birçok servisin yeniden yönlendirilmesi nedeniyle rotasyonlar ayarlanacak. Ancak, dünyanın 3 numaralı ve ağın en büyük ortağı olan CMA CGM, hizmet kalitesinin zarar görmemesi gerektiğini vurguluyor.

Dört denizcilik şirketi gelecekte toplam 4.5 milyon TEU kapasiteli 321 konteyner gemisini ortaklaşa kullanacak. Bu, öncekinden 200.000 TEU daha fazla ve "Ocean Alliance"ı açık ara dünyanın en büyük liner ittifakı yapıyor. Tonajın üçte birinden fazlası CMA CGM tarafından sağlanıyor.

Karşılaştırmak gerekirse, MSC ve Maersk'in "2M"i 2,8 milyon TEU'ya sahipken, Hapag-Lloyd'un liderliğinde ONE, HMM ve Yang Ming'den oluşan "THE Alliance" 3 milyon TEU'nun biraz üzerinde. Maersk ve Hapag-Lloyd, Şubat 2025'ten itibaren "Gemini İşbirliği" ile denize açıldıklarında, birlikte 3,4 milyon TEU'yu suya indirmeyi planlıyorlar.

Dünyanın en önemli güzergâhlarında 35 sefer düzenleyecekler. Bunlar arasında Asya ile Kuzey Avrupa arasında 6 sefer, Asya ile Akdeniz arasında 4 sefer, 20 transpasifik sefer, Asya ile ABD Doğu Kıyısı arasında 8 sefer ve ABD batı kıyısına 12 ek sefer, iki transatlantik sefer, Asya ile Basra Körfezi limanları arasında 3 sefer yer alıyor. Daha önce Uzak Doğu ile Kızıldeniz'deki limanları birbirine bağlayan diğer 2 sefer ise şimdilik askıda kalacak.

"Çinliler ve Ruslara Kızıldeniz'den güvenli geçiş izni verildi" "Çinliler ve Ruslara Kızıldeniz'den güvenli geçiş izni verildi"

CMA CGM Grubu 2050 yılına kadar karbonsuz operasyonlar gerçekleştirmeyi taahhüt ediyor. Rodolphe Saadé liderliğindeki denizcilik şirketi 2027 yılına kadar düşük karbonlu yakıtlarla çalışan 120'den fazla konteyner gemisi işletmeyi hedefliyor.

Editör: Haber Merkezi