Güney Kore son birkaç yıldır vize sistemiyle oynayarak Güneydoğu Asya'nın dört bir yanından ve hatta denize kıyısı olmayan Nepal'e kadar uzanan bir coğrafyadan, ülkenin sözleşmeye bağlanmış çok sayıdaki yeni gemi inşasına yardımcı olacak işçiler arıyor. 

Tayland Çalışma Bakanı Phiphat Ratchakitprakarn, Seul gezisi sırasında 3 bin Taylandlı vasıflı işçilerin Güney Kore'ye gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Ratchakitprakarn, 5 Güney Koreli gemi yapımcısının (HD Hyundai Heavy Industry, Hyundai Mipo Tersanesi, Hyundai Samho, Samsung Heavy Industries ve Hanwha Ocean) temsilcileriyle yaptığı toplantıda Taylandlı kaynakçılar ve mekanik teknisyenleri gönderme anlaşmasını kesinleştirdi. 

Tayland, Güney Kore'ye gemi inşası, oşinografi mühendisliği ve elektronik haberleşme mühendisliği alanlarında uzmanlığa sahip işçiler gönderecek.

Güney Kore'de küresel mali krizin ardından on yıl boyunca azalan gemi inşa servetinin ardından, mevcut yerli işgücü azaldı ve ülkenin en iyi tersanelerinin zorlu teslimat programlarına sadık kalmasını çok daha zor hale getirdi.

Cibuti'de gemi kazası: 38 göçmen hayatını kaybetti Cibuti'de gemi kazası: 38 göçmen hayatını kaybetti

Danish Ship Finance'in bir raporuna göre, Güney Kore'deki tersane kullanımı 2022 yılında ortalama %53 iken, 2023 yılında %78'e yükseldi ve bu yıl %107'ye ulaşması bekleniyor. 

Editör: Haber Merkezi