Dünya denizcilik sektörünün en önemli çatı kuruluşarından (Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (BIMCO) yeni başkanını belirlerdi. Hong Kong'da gerçekleşen seçimlerde BIMCO'nun 46'ıncı başkanı seçilen Reederei F. Laeisz'in sahibi ve CEO'su Nikolaus H. Schües, görevi Sabrina Chao'dan devraldı.

MIP Başkanlığına Vincent NG atandı MIP Başkanlığına Vincent NG atandı

25 Mayıs tarihinde gerçekleşen genel kurulda, iki yıllık başkanlık görevini tamamlayan Sabrina Chao, bayrağı Nikolaus Schües devretti. Schües, iki yıl süreyle BIMCO'nun 46'ıncı başkanı olarak görev yapacak.

Schües, yaptığı açıklamada, denizciliğin karbondan arındırılmasının giderek acil hale geldiği bir dönemde BIMCO'nun başkanı olarak seçilmekten gurur duyduğunu belirtti. BIMCO başkanlığı sürecindeki en önemli hedeflerinden birinin BIMCO'nun deniz taşımacılığının dijitalleştirilmesi ve optimizasyonu alanında güçlü bir hale gelmesi olduğuğu dile getiren Schües, "Bugün ilerlememize yardımcı olabilecek çözümlere odaklanmamızın çok önemli olduğuna inanıyorum" dedi.

Denizcilik sektörünün karbon ayak izini azaltabilen kullanıma hazır dijital çözümlere sahip olduğunu vurgulayan Schües, "Sektörün bu tür çözümleri uygulamasına yardımcı olma ve bu yeni süreçte taşımacılığı daha yeşil hale getirme konusunda muazzam bir potansiyel görüyorum" diye konuştu.

Nikolaus Schües, 1993 yılında Reederei F. Laeisz'e katıldı. Alman Armatörler Birliği Başkanlık Komitesi üyesi, İngiltere P&I Kulübü Başkan Yardımcısı, Norveç Hull Kulübü Komitesi Üyesi ve Schutzverein Deutscher Yönetim Kurulu Üyesidir.

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi