MSC dâhil olmak üzere büyük konteyner taşıyıcıları Kızıldeniz’deki saldırılar nedeniyle rotasını değiştirdi. Kızıldeniz rotasında seyreden cruise gemileri de güvenlik nedeniyle programlarında değişikliğe gitmek zorunda kaldı.

Bayram, 150 milyon liralık ciro ile turizm sektörüne ilaç oldu Bayram, 150 milyon liralık ciro ile turizm sektörüne ilaç oldu

MSC Poesia kruvaziyer gemisi, 121 günlük yolculuğuna dün İtalya'nın Geona kentinden başladı. Ancak güvenlik sorunları gemiyi karmaşık bir seyahat planıyla karşı karşıya bırakırken, satış müdürü Gianni Pilato yine de uğrakların çoğunu kendilerinin yapacaklarını vurguladı. MSC genel olarak bu kış Orta Doğu'daki kruvaziyer programlarını da sürdürmeyi başardı.

Geminin Süveyş Kanalı'nı geçip Afrika'nın Doğu Kıyısı boyunca batıya doğru ilerlemeden önce Akdeniz'de durması planlanmıştı. Seyahat programı, Atlantik'in bir daire çizerek Afrika'yı dolaşmasını, Güney Amerika'ya geçmesini ve Karayipler üzerinden ABD'nin doğu kıyısı ve Kanada'ya giderek yolculuğun Almanya'da sona ereceği Kuzey Avrupa'ya dönmesini gerektiriyordu.

İtalyan medya kuruluşu ANSA'ya konuşan Pilato, "Şirketimiz için yolcuların ve mürettebatın güvenliği ilk sırada yer alıyor, bu nedenle Kızıldeniz'den geçişi önlemek için zorunlu olarak değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Neyse ki, sabit turistik yapılardan farklı olarak gemi, güzergâhını istediği zaman değiştirebilir" dedi.

Güzergâh artık geminin şubat ayında Kenya'da yapmayı planladığı rotaya ulaşmak için Ümit Burnu'na ve Afrika'nın doğu kıyısı boyunca kuzeye gitmesini gerektiriyor. Gemi yolculuğu daha sonra, Ümit Burnu'nu geçmeden ve orijinal güzergâhın rotasına devam etmeden önce planlı duraklamalar yaparak Hint Okyanusu'na geri dönecek.

MSC, 31 ülkedeki 50 destinasyonu ziyaret edecek yolculuğun başlangıcında 2 bin 300 yolcunun gemiye bindiğini bildirdi. Yolcuların çoğunluğunun İtalyan, Fransız, Alman, Amerikalı ve Çinli olduğu belirtiliyor ancak gemide toplam 57 farklı milletten yolcu bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi