Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırıları sürerken gemilerin saldırıdan kaçınmak için rotayı Ümit Burnu'na çevirmesi de riskleri göze alıp Süveyş Kanalı'nı kullanması da maliyetleri katlıyor.

Sigortacılar şu anda bölgeden geçmek için geminin değerinin yüzde 0,75 ila yüzde 1'i arasında ücret talep ediyor. Bu, ABD ve İngiltere'nin geçen hafta sonunda Yemen'deki Husi isyancılarını hedef alan hava saldırılarından bu yana önemli ölçüde artış gösterdi. Sadece birkaç hafta önce teminat teklifleri bu miktarın yaklaşık onda biri kadardı. Keskin artış, hayati önem taşıyan su yolunu geçmeyi çok pahalı hale getirme riskini taşıyor.

Kızıldeniz'den geçme riskini göze alan armatörler ve gemi kiralayanlar, artan ek sigorta masraflarının yanı sıra Süveyş Kanalı geçiş ücretini ödemenin mi yoksa Ümit Burnu çevresindeki uzun rotayı takip ederek ek yakıt faturası çıkarmanın mı daha ucuz olduğunu tartmak zorunda kalıyorlar.

Aralarında Frode Morkedal'ın da bulunduğu Clarksons Securities analistleri bir raporda "Gemilere yönelik savaş riski sigortası primleri hızla arttı. Gemi sahipleri ve gemi kiralayanlar, Afrika çevresinde rota değiştirmenin, Süveyş Kanalı geçiş ücretleri ve sigorta primlerinin toplam maliyetine katlanmaktan daha uygun maliyetli olduğunu görebilirler" dedi.

Cibuti'ye ihraç edilen ürünler gemilerde bekletiliyor Cibuti'ye ihraç edilen ürünler gemilerde bekletiliyor

100 milyon dolar değerindeki yeni inşa edilmiş bir gemi için yüzde 1'lik bir savaş sigortası maliyeti, Kızıldeniz'in ve Aden Körfezi'nin en riskli kısımlarından geçmek için 1 milyon dolar ödemek zorunda kalmak anlamına geliyor. Teminat genellikle belirli bir zaman dilimindeki bir geminin değerinin yüzdesi olarak belirtilir.

Deniz Savaşı Riski Operasyonları Başkanı ve sigorta uzmanı Munro Anderson, "Oranlar artıyor, bu da Kızıldeniz'deki önemli ve belirsiz riske maruz kalmanın bir yansıması. Mevcut durumun ortaya çıkardığı temel zorluk, risk profilindeki değişim oranının normalde olduğundan çok daha dinamik fiyatlandırmaya yol açması" dedi.

Editör: Haber Merkezi