Dünyanın en büyük ömrünü tamamlamış gemi alıcısı olan GMS, geri dönüşüm piyasasına ilişkin son raporunda, bu durumun, teslimatların devam etmesi ve önümüzdeki ay Çin Yeni Yılı'nın yaklaşması nedeniyle kuru yük ve konteyner sektörlerinin rahatlamasını beklediği bir zamanda gerçekleştiğini belirtti.

Bangladeş ve Pakistan 2023 yılında Hong Kong Konvansiyonu'na taraf oldu. Her iki ülkede de tesislerin iyileştirilmesi muhtemeldir ve Norveç, IMO ile birlikte Bangladeş geri dönüşüm sektörü için fon taahhüdünde bulundu. Bunu geçen yıl Japon Hükümeti ve Japonya Armatörler Birliği'nin sağladığı mali destek izledi.

MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı

GMS, alt kıta piyasalarının genel olarak sakin seyrettiğini ve Çin Yeni Yılı'ndan önce bir yükselişin olası olmadığını söyledi. Yakın zamanda Alang'a iki MSC konteyner gemisi geldi ve bu da konteyner hattının geçen yılki büyük elden çıkarma programının bir devamı niteliğinde. MSC'nin Ocak 2023'ten bu yana 15'ten fazla gemi sattığı düşünülüyor. 

1994'te inşa edilen 12.677 grostonluk MSC Jemima 24 Ocak'ta Alang'a ulaştı ve 2000'de inşa edilen 6.878 grostonluk MSC Eagle F 26 Ocak'ta karaya oturdu.

Türkiye'deki geri dönüşüm tesisleri ise sessizliğini koruyor.

Yılın dördüncü haftasında Bangladeş, konteynerler için ldt başına 550 dolar, tankerler için 530 dolar ve dökme yük gemileri için 510 dolarlık tipik fiyatlarla ligin başında yer alıyor. GMS, oradaki duyarlılığın iyileştiğini söyledi. Daha sonra Pakistan geliyor. Mevcut fiyat seviyeleri 10dolar kadar düşmüş durumda ve bu ülkedeki hava da iyileşiyor. Hindistan ise 20 dolar geriden ve zayıf bir havayla onu takip ediyor. Tipik fiyatların sırasıyla 360 dolar, 350 dolar ve 340 dolar olduğu Türkiye'de de benzer bir hava hakim.

Editör: Haber Merkezi