Akyüz Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Kızıldeniz'de gemilere yönelik gerçekleşen saldırılar hakkında yaptığı değerlendirmede, "1 hafta önce 40’lık konteynerlerimiz yaklaşık 650-700 dolar seviyesinden yüklenirken bugün bu rakam 2 bin 600 dolara çıktı" diyerek ilave 2 bin dolara yakın ek maliyet çıktığını açıkladı. 

Akyüz, 2023’ün bu kadar zor geçeceğini düşünmediklerini ve finansmana ulaşımın firmalar açısından oldukça zorlaştığını söyledi. Avrupa’daki ekonomik durgunluğun doğrudan Türkiye’deki sanayiciyi de etkilediğini belirten Akyüz, “Bunun ötesinde Uzak Doğu’dan gelen konteynerlerin maliyetlerinin komik rakamlara düşmesi bizlerin elini çok zorladı. Şu an firmalarımız 2025’in ilk çeyreğinin siparişlerini alıyor. Aslında 2024 bizler için bitti” dedi.

Akyüz, Husi militanlarının Kızıldeniz'de uluslararası gemilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıların ardından şirketlerin geçişleri geçici olarak duraklatma kararı almasına da değindi. Kızıldeniz'de yaşanan gerilimin maliyetlerde ciddi bir artışa neden olduğunu söyleyen Akyüz, söz konusu gerilimin özellikle Uzak doğu ülkeleri için dezavantaj olacağını belirtti. Akyüz, Süveyş Kanalı’ndan geçen konteynerlarla ilgili olarak "1 hafta önce 40’lık konteynerlerimiz yaklaşlık 650-700 dolar seviyesinden yüklenirken bugün bu rakam 2 bin 600 dolara çıktı" dedi.

TIR kuyrukları oluştu, ihracatçı denizyoluna yöneldi TIR kuyrukları oluştu, ihracatçı denizyoluna yöneldi

Kaynak: bloomberght.com

Editör: Haber Merkezi