Ocak ayının başında Londra Birleşmiş Milletler organında en üst göreve getirilen Arsenio Dominguez, hemen pandemi ölçeğinde bir uluslararası denizcilik krizine sürüklendi.

Dominguez, Yemen'den gelen Husilerin son aylarda yaklaşık 40 ticaret gemisine saldırdığı Kızıldeniz'deki değişken durumun hızla çözülmesi gerektiğini söyledi.

"Çözüm çok yönlü olmalı"

“Deniz taşımacılığının ticarete ihtiyacı var. Seyrüsefer özgürlüğü her şeyden önemlidir” diyen Dominguez “Çözümün çok yönlü olması gerekiyor. Gelişmiş gemi güvenliği, masum denizcileri hedef alan düşmanca faaliyetlerin durdurulması ve soruna barışçıl bir çözüme ulaşmak için bölgesel ve uluslararası çabalar” ifadelerini kullandı.

Dominguez, Orta Doğu'da ortaya çıkan denizcilik acil durumunu çözmenin bir yolunu bulmak için üye devletler, sektör paydaşları ve BM Güvenlik Konseyi ile aktif olarak iletişim halinde olduğunu söyledi.

Küresel bir gemi yönetimi derneği olan InterManager'ın genel sekreteri Kuba Szymanski, Dominguez’in ticari gemilerin jeopolitik huzursuzluğun kurbanı olmaması ve serbestçe ve güvenli bir şekilde ticaret yapmalarına izin verilmesi gerektiği yönündeki iddiasını onayladı.

Szymanski, “Denizcilerin güvenliği her şeyden önemlidir. Proaktif armatörlerin, insan hayatı riski mevcutken Kızıldeniz bölgesinden kaçınmak için gemilerinin rotasını değiştirdiklerini görüyoruz. Gemi yöneticileri de bu seçeneği savunmak için müdürleriyle görüşüyor" dedi.

Ümit Burnu'ndaki petrol ticareti tankerlerin rotalarını değiştirmesiyle arttı Ümit Burnu'ndaki petrol ticareti tankerlerin rotalarını değiştirmesiyle arttı

Dünyanın en büyük gemi yöneticisi olan Anglo-Eastern'in başkanı Bjorn Hojgaard, gemilerin yakın zamanda Kızıldeniz'den geçerken uygun koruma alabilme şansının çok az olduğunu gördüğünü söyledi.

Hojgaard “Tahminimce bu durum bir süre daha devam edecek ve Kızıldeniz/Süveyş Kanalı trafiği kuruyacak. Yeni bir normal daha” diye konuştu.

Uluslararası Deniz Ticaret Odası'nın (ICS) çevre ve ticaretten sorumlu üst düzey yöneticisi John Stawpert, Kızıldeniz ve çevresinde ABD öncülüğünde yürütülen Refah Muhafızı Operasyonu’nun saldırıları başarıyla durdurduğunu ve denizciliğe çok ihtiyaç duyulan güvenlik ve güvenceyi sağladığını söyledi.

Stawpert, "Refah Muhafızı Operasyonu ile bölgeye konuşlandırılan diğer koalisyon dışı güçler arasındaki işbirliği güçlü olmaya devam ediyor, saldırıların olduğu bölgede ticari gemi taşımacılığı için etkili savunma sağlıyor ve bölgede beklenen Avrupa operasyonu bu korumayı artıracak" dedi.

"Kızıldeniz'deki deniz taşımacılığı krizinin çözümü karada yatıyor"

Campbell Üniversitesi'nden Mercogliano'nun da vurguladığı gibi, Kızıldeniz'deki deniz taşımacılığı krizinin çözümü karada yatıyor.

Yüzyılın ilk yirmi yılında Somali'ye karşı yürütülen korsanlıkla mücadele devriyelerinin, deniz kuvvetlerinin tehditleri en aza indirebileceğini ancak tamamen ortadan kaldıramayacağını gösterdiğine işaret eden Mercogliano, "Temel çözüm Gazze'deki çatışmanın çözülmesi olmaya devam ediyor" dedi.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi